FilistinHaberlerOrtadoğu

Kudüs’ü savunmak için seferberlik ilan edilmelidir

İsmail Heniyye başkanlığındaki Filistin hükümeti Kudüs’ü savunmak için genel seferberlik ilan edilmesi gerektiğini belirterek, Arap ve İslam ülkelerinden İslami mukaddeslere karşı sorumluluk taşımalarını; siyasi, diplomatik, ekonomik ve toplumsal olarak harekete geçmelerini istedi.

Filistin hükümeti ayrıca, Kudüs’te Filistin halkını kuşatan Siyonist tehlikenin deşifre edilmesini isteyerek, Filistin halkının hukuk ve sabit haklarının hiç kimsenin tekelinde olmadığını bütün Filistin halkının malı olduğunu ifade etti.

Filistin hükümetinin yaptığı haftalık toplantının ardından bugün (05 Ağustos Çarşamba) bir basın açıklaması yapan Dr. Hasan Ebu Haşiş, dikkatleri Kudüs’te yapılan ihlallerden uzaklaştırmak için tali meselelerin büyütüldüğünü ve iç ihtilafların daha da derinleştirilmesi için çalışıldığını belirterek, Kudüs’ün yönetici ve halklarıyla tüm ümmetin boynunda bir borç olduğunu ve Kudüs davasının hiç kimsenin tekelinde olmadığını dile getirdi.

Fetih’in yaptığı 6. kongreye de değinen hükümet sözcüsü şöyle dedi: “Fetih hareketinin yaptığı 6. kongrenin başarısı veya başarısızlığı tamamıyla Fetih’in iç meselesidir. Gazze’deki üyelerin gidişine izin verilmemesi ise Batı Yaka’daki Hamas mensubu vekil, alim, kadın ve öğrencilerin özgürlükleriyle ilgili bir konudur. Bu konuda arabuluculuk yapanların ortaya koydukları çabaların sonuçsuz kalması ise Fetih’in inadı ve Abbas zindanlarında bulunan yüzlerce tutukluyu serbest bırakmaya yanaşmamasının sonucudur.”

Hükümet sözcüsü yaptığı açıklamanın devamında Fetih liderlerinin meclis başkanıyla meclis üyelerine karşı savurduğu tehditleri de şiddetle kınadıklarını ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Mayıs 2021 (76) içerik yüklenmiştir.