FilistinHaberlerOrtadoğu

Kudüs’ün Kalendiya ve Hazma kapılarında işgalcilerle çatışma yaşanıyor

Bugün, Kudüs’ün Kalendiya ve Hazma kapılarında ayrıca Batı Yaka’nın el-Halil şehrinde Cuma namazı sonrasında Filistinli gençlerle işgalci askerler arasında çatışma olduğu haber verildi.

Tıbbi kaynaklar tarafından, işgal güçlerinin gençlerin üzerine yoğun bir şekilde göz yaşartıcı bomba atmaları sebebiyle Filistinli gençlerden boğulma tehlikesi geçirenler ve derilerinde bereler oluşanlar olduğu ifade edildi.

Bugün Cuma namazı sonrasında Kudüs’te Hamas ve Fetih hareketlerinin çağrılarıyla Mescidi Aksa’ya destek gösterileri düzenlendiği, Kalendiya ve Hazma kapılarında toplanan gençlerin ise gösterilere katılmak için gitmelerinin işgal güçleri tarafından engellendiği o yüzden çatışmalar yaşandığı ifade edildi.

İşgal rejimi Mescidi Aksa’da ise havayı yumuşatmak amacıyla bugün Cuma namazında herhangi bir yaş sınırlaması uygulamadı. İşgalci polisler her yaştan insanların Cuma namazını kılmak üzere Mescidi Aksa’ya girmelerine izin verdi. Fakat Kudüs dışından gelenlerin girişleri yine oluşturulan askerî barikatlarla engellendi.

Bu arada işgal güçleri Mescidi Aksa’ya destek gösterilerine katılımı engellemek için göz korkutmak amacıyla bugün sabah evlere baskınlar düzenleyerek 4’ü çocuk 13 kişiyi tutukladılar.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Aralık 2022 (21) içerik yüklenmiştir.