HaberlerİranOrtadoğu

Kum valisi Konya’yı ziyaret etti

İran’ın Kum kenti Valisi Muhammed Hüseyin Musapur, Konya’da yaptığı açıklamada, Konya ve Kum kenti arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için Konya’da İran Kültür Haftası etkinlikleri düzenlenmesini teklif etti.

Musapur, çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere geldiği Konya’da, ilk olarak Konya Valisi Aydın Nezih Doğan’ı makamında ziyaret etti.

Konya ve Kum kentinin kardeş şehirler olduğunu belirten Musapur, Konya’da kendini gurbette hissetmediğini ifade etti.

Türkiye ve İran’ın tarih ve kültür bakımından ortak noktaları olduğunu vurgulayan Musapur, şunları kaydetti: “Uluslararası ilişkilerde İran’ın öncelikli tercihi Müslüman ve gelişmiş ülkeler olmuştur. Türkiye hem bizim komşumuz hem de gelişmekte olan bir ülkedir. Türkiye ile yakınlaşmamız her iki taraf için yararlı olacaktır. Konya ve Kum kenti arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için Konya’da İran Kültür Haftası etkinlikleri düzenlenmeli. Bu ziyaret ile iki ülke, iki şehir arasındaki ilişkileri geliştirmeyi planlıyoruz.”
Kum kentinde yatırım yapılabilecek alanların çoğaldığını söyleyen Musapur, Türkiye-İran ticaret hacminin 30 milyar dolara ulaşabileceğini belirtti.

Musapur ve beraberindeki 13 kişilik heyet, daha sonra Konya’nın Beyşehir ilçesinde çeşitli ziyaretlerde bulundu.

Musapur ve beraberindekiler, ilk olarak ilçe merkezinde bulunan tarihi Eşrefoğlu Camisi ve Külliyesi’ni ziyaret etti.

Eşrefoğlu Camisi’nde Beyşehir Kaymakam Vekili İsmail Baş ve Beyşehir Belediye Başkanı İzzet Taşcı tarafından karşılanan Musapur, görevlilerinden camiyle ilgili bilgi aldı.

Tarihi bedesten ve İsmail Ağa Medresesi’ni de ziyaret eden Musapur ve beraberindekiler, daha sonra Beyşehir Gölü’nde düzenlenen yat turuna katıldı.

Yat turu esnasında gazetecilere, değerlendirmelerde bulunan Musapur, ”İran Cumhuriyeti olarak yapmış olduğumuz çalışmalardan biri de kardeş ve komşu ülkelerle olan ilişkileri geliştirmek. Türkiye bu ilişkilerde listenin ilk başında yer alıyor” dedi.

Musapur, iki ülkenin birbiriyle çalışmasının, bölgesel kalkınmayı sağlamasının yanında, ekonomik ilişkilerin canlanmasına da yardımcı olacağını ifade etti.

Konya’nın, siyasi, kültürel, sosyal ve ekonomik açıdan Kum kentiyle benzerliklerinin olduğunu dile getiren Musapur, ”İlginç bir nokta var. Kum’da gördüğüm birçok şeyi Konya’da görmekteyim. İnsanların duygularının birbirine yakınlığı bunlardan bir tanesi. Bunların yanı sıra, karşılaştığım sayısal verilerin bir çoğu da Kum kentiyle aynı. Türkiye’yi ziyaret etmemizdeki amaç, bu ortak noktaları olabildiğince geliştirmek ve derinleştirmek” diye konuştu.

Diğer taraftan dün, İran’dan gelen ve aralarında Nain, Azadideja ve Faridsahir şehirlerinin kaymakamları ve 18 belediye başkanının da bulunduğu 30 kişilik heyet, Ankara’nın Kızılcahamam ilçesini gezdi.

Heyet daha sonra Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile biraraya geldi.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2023 (29) içerik yüklenmiştir.