HaberlerİranOrtadoğu

Kuran-ı Kerim’e hakaret edenler ölümü hak etmişlerdir

İran’ın din alimlerinden Ayetullah Nuri Hamedani ve Ayetullah Mekarim Şirazi bir istifta üzerine, Kuran-ı Kerim’e hakaret edenlerin ölümü hakettikleri konusunda fetva verdiler.

İran Sanati-i Şerif, Sanati-i Emirkebir ve İmam Sadık-s- Üniversiteleri öğrencilerinden bir grubun ülkenin tanınmış din alimlerinden Ayetullah Nuri Hamedani ve Ayetullah Mekarim Şirazi’ye hitaben ayrı ayrı olarak dilekçe verip, Kuran-ı Kerim’e hakaret edenlere nasıl bir hükmün caiz olduğuyla ilgili fetva istemeleri üzerine söz konusu alimler de ayrı ayrı olarak fetvalarını ilan ettiler.

Ayetullah Nuri Hamedani bu meseleyle ilgili cevabında “İslami fıkıh açısından bu tür fikirlere karşı çıkılması gerekli ve şarttır, bu tür eylemleri gerçekleştirenlerin öldürülmeleri de şarttır. Ancak bu da, İslam müctehitlerinin onaylarından sonra caiz olur. Biz, Kuran-ı Kerim’e yönelik bu tür fikir ve eylemleri şiddetle kınıyoruz” diye kaydetti.

Ayetullah Mekarim Şirazi de kendi fetvasında şöyle vurguladı: “Kuran’ı yakma teşebbüsünde bulunan kimse elbette ki ölümü hakediyor. Fakat bu tür durumlarda İslam müctehitlerinin görüşü ve net fetvası alınmadan hiçbir girişimde bulunulmamalıdır.”

Başa dön tuşu
Bugün 28 Ocak 2022 (14) içerik yüklenmiştir.