HaberlerİranOrtadoğu

Kuran yakma girişimine Vatikan acil tepki göstermelidir

İran İslami Şura Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı, Vatikan’ın, Florida kilisesinin Kur’anı kerimi yakma girşimine yönelik kesin ve seri olarak tepki göstermesi gerektiğini söyledi.

Vatikan’ın Tahran Büyükelçisi Archibishop Johan Paul Guil ile görüşen Alaeddin Burucerdi, görüşmenin başında İslam ve Hırıstiyanlık dinleri arasındaki pek çok ortak yönlerini anlatırken Florida kilisesinin Kur’anı kerimi yakma girişimine işaret etti.

Burucerdi, bunun bütün ilahi dinlerine ve insani toplumuna hakaret niteliği taşıdığını, bu vahşice girişimin mahkum edilerek önlenmesini talep etti.

İslam dünyasının bu kara lekeli karardan hayretler içinde kaldığını ve şaşırdığını ifade eden Burucerdi, tehlikeli olan bu gibi eylemlerin İslam dünyası ve Hrıstiyan ülkeleri arasındaki münasebetlerinde gerginlik çıkartacağını vurguladı.

Vatikan’ın Tahran Büyükelçisi ise bu görüşmede, girişime mahküm eden Vatikan’ın dünkü yayınladığı bildiriye işaretle, Peygamberler ve ilahi dinlere yönelik yapılan her çeşit hakareti Vatikan şiddetle karşı çıktığını va onu mahküm ettiğini kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Ağustos 2022 (1) içerik yüklenmiştir.