HaberlerİranOrtadoğu

Kuran’ı yakma girişimi ihanet, radikalizm ve mantıksızlıktır

İran İslam Cumhuriyeti dışişleri bakanı Menuçehr Mutteki, Kuran-ı Kerim’i yakma teşebbüsünun ihanet, radikalizm ve mantıksızlık olduğunu söyledi.

Tahran’daki büyükelçiler ve diplomatik temsilcilerle görüşmesinde konuya değinen Mutteki, ”Kur’an-ı Kerim’e yönelik bu girişim, ihanet, radikalizm, mantıksızlık ve düşünceleri zorla kabul ettirmedir” ifadesini kullandı.

”İslam herkesi dostluğa, sevgiye, mantığa, diyaloğa, adalete ve barışa davet ediyor” diyen Mutteki, Amerikalı dinadamının planını kınadıklarını söyledi.

”Batılı ülkelerin, kutsal değerlere hakareti düşünce ve ifade özgürlüğü” olarak değerlendirmesini eleştiren Mutteki, ”Müslümanların kutsal değerlerine geçmişte hakaret eden Salman Rüşdi ve Avrupalı kimi karikatüristlere karşı yasal işlem yapılmış olsaydı, bugün böyle bir olaya şahit olmazdık” görüşünü dile getirdi.

Mutteki,,”Amerikan yönetiminden bu ülkede yaşayan Müslümanların temel hak ve özgürlüklerini garanti altına almasını ve tahrik edici eylemleri önlemesini” talep etti.

Mutteki, ”Söz konusu planının, son dönemlerde Müslümanlar karşısında zor durumda kalan, siyonist İsrail’in başının altından çıkmış olduğunu” ileri sürdü.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Ağustos 2022 (26) içerik yüklenmiştir.