FilistinHaberlerOrtadoğu

Kurulacak hükümet mutlaka Filistin Parlamentosu’ndan güvenoyu almalıdır

Filistin Parlamentosu Başkanı Birinci Yardımcısı Dr. Ahmed Bahr, birlik hükümeti için Hamas ve Fetih arasında yapılan görüşmeleri memnuniyetle karşıladıklarını ifade ederek, hükümetin kurulması konusundaki uzlaşının ardından Batı Yaka ve Gazze Şeridi’nde Filistin Parlamentosu’nun aynı anda toplanması için de uzlaşı sağlanması gerektiğini söyledi.

Bahr, bugün (30 Mayıs Çarşamba) konuyla ilgili bir bildiri yayınladı.Bildiride, Filistin Parlamentosu’ndan güvenoyu almayan her hükümetin gayri meşru olacağını ifade etti.

Batı Yaka’da Filistin Parlamentosu’nun açılmasına ve görevini yapmasına izin verilmesini isteyen Bahr, yeni hükümetin güven oylamasını yapmaya hazırlık için en kısa sürede Batı Yaka ve Gazze arasında ortak bir oturumun yapılması gerektiğini belirtti.

Bahr, seçim kanununda yapılan değişikliklerin de Filistin Parlamentosu tarafından onaylanması gerektiğini ifade ederek, seçim kanunu değiştirilmeden yapılacak seçimlerin anayasal olarak geçersiz olacağını söyledi.

Filistin Parlamentosu Başkanı Birinci Yardımcısı, kurulacak birlik hükümetinin Filistin Parlamentosu’ndan güvenoyu almadan sadece Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın önünde yemin ederek göreve başlamasının yeterli olmayacağını bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Haziran 2024 (11) içerik yüklenmiştir.