FilistinHaberlerOrtadoğu

Kuşatma emperyalizmin yeni ürünüdür

Filistin seçim hükümeti başbakanı İsmail Heniye, Gazze’ye uygulanan kuşatmanın, emperyalizmin yeni türü olduğunu söyledi.

“Kuşatma kırıldı” adlı kitaba önsöz yazan Heniyye, Gazze’ye uygulanan ambargonun yanlış bir politika olduğunu ve uluslararası hukuka göre toplu cezalandırma suçu sayıldığını belirtti.

Ambargonun kötü bir düşünce olduğunu ve işgalciye hizmet ettiğini, nefret duygularını artırdığını ve halkın doğal yaşantısını engellediğini ifade eden Heniyye, ambargo düşüncesini Filistinlileri yok sayan Siyonist aklın bir ürünü olduğunu ve tümüyle bir halkı aç bırakarak bir takım siyasi hedeflere ulaşmayı amaçladığını vurguladı.

Gazze’ye uygulanan ambargonun sonuçları itibariyle Yahudi yerleşim birimleri inşasından, ırkçı ayrım duvarından, Filistinlilerin topraklarına el konulmasından ve Kudüs’ü Yahudileştirme faaliyetlerinden farklı olmadığını dile getiren Heniyye, tüm bu sorunların temelinde işgalin yattığını belirtti.

Filistin Hükümeti’nin ve halkının büyük zorluklar aşarak Gazze’ye gelen yardım kafilelerine müteşekkir olduğunu kaydeden Heniyye, söz konusu kafilelerin eşsiz fedakarlığının fotoğraflarla anlatılarak bir kitapta ölümsüzleştirilmesinin kararlaştırıldığını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (58) içerik yüklenmiştir.