FilistinHaberlerOrtadoğu

Kuşatma ile uzlaşı ayrı konulardır

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi üyesi Halil El-Hayye, Hamas Hareketi’nin Filistin iç barışını sağlamak için son derece insaflı bir öneride bulunduğunu belirtti.

Dün (20 Haziran Pazar) öğleden sonra Safa Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada El-Hayye şöyle dedi: “Başbakan İsmail Heniyye’nin Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa’ya iç barışın sağlanması için sunduğu öneriler Hamas Hareketi’yle Filistin Hükümeti’nin bu konuda insaflı davrandıklarını gösteriyor”.

Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Ebu’l-Geyt yaptığı açıklamada, Filistin iç barışıyla ilgili belgenin istişareler neticesinde hazırlandığından Mısır’ın bu belge üzerinde bir düzenlemeye kesinlikle gitmeyeceğini belirmişti.

Eb’ul-Geyt’in sözlerine de değinen El-Hayye şöyle dedi: “Mısır medyasında çıkan çelişkili haberler bizim bu tutumlarda kuşkuya düşmemize neden oluyor. Resmi tutumun ilan edilen tutumun tersine olmasını umut ediyoruz”.

Gazze üzerindeki kuşatmanın kaldırılmasının uzlaşının sağlanmasına bağlanması çabalarına da değinen El-Hayye şöyle dedi: “Bizler iç barışın uluslararası camianın kuşatmayı kaldırma talebinin önüne sürülmesine doğrusu iyi bakmıyoruz. Fakat her iki sorunun birlikte çözülmesinde de bir problem görmüyoruz. Bizler iç barışı istediğimiz gibi kuşatmanın da kaldırılmasını istiyoruz”.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Ağustos 2021 (18) içerik yüklenmiştir.