FilistinHaberlerOrtadoğu

Kuşatmanın bir amacı da hükümete şantaj yapmaktır

Filistin Hükümeti; Siyonist devletin, bölgedeki bazı tarafların ve uluslararası toplumun Filistin hükümetine şantaj yapmak ve Filistin halkının tercihi nedeniyle cezalandırmak için Gazze kuşatmasının devam etmesini istediğini belirtti.

Hükümet sözcüsü Tahir Nunu dün (12 Ocak Salı) yaptığı açıklamada şunları ifade etti: “İslamî Direniş Hareketi (Hamas) 2006 yılında yapılan seçimleri kazanmasının ardından Gazze kuşatılmaya başlandı. Seçimler sonrasında Filistin halkının hak ve hukukuna bağlı olduğunu ve bu konuda da ısrarcı olduğunu söyleyen Hamas’ın büyük bir başarı kazanması birçok kesimi hayal kırıklığına uğrattı. Dış güçler bu kez Hamas’a baskı yapmaya başladılar ve her türlü baskı ve şantajı reddeden Hamas’ı kuşatmaya başladılar.”

Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Ebu’l-Geyt’in Hamas’ın Mısır’dan Gazze’yi tanımasını istediğine, fakat kendilerinin bunu reddettiğine dair yaptığı açıklamayı da değerlendiren Nunu şöyle dedi: “Filistin Hükümeti Arap ve İslam ülkeleriyle dünya ülkelerinden sadece seçim sonuçlarına saygı göstermelerini istiyor. Hiç kimsenin Filistin halkının kanaatini ve tercihini gasp etmeye hakkı yoktur.”

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.