FilistinHaberlerOrtadoğu

Kuşatmayı kaldıracak bir Arap iradesi yoktur

Filistinli siyasi analist ve araştırmacı yazar Mustafa Savvaf, kuşatma altındaki Gazze halkına şimdiye kadar gereken desteği vermeyen Arap parlamenterlerden bir heyetin Gazze’yi ziyaret etmesinin gecikmeyle birlikte çok anlamlı olduğunu söyledi.

Savvaf, Arap parlamenter heyetinin dün (15 Şubat Pazartesi) Gazze’yi ziyaret etmesinin ardından yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Arap parlamenterlerin Gazze’yi ziyaret etmeleri aslında onların siyasetlerini eleştirenlere ‘ne istiyorsunuz, işte onlar da Gazze’yi ziyaret etti’ dememiz için yapılmış enformatik bir gezidir. Gazze halkına yardım etme konusunda Araplarda gerçek bir irade görünmüyor.”

Arapların ziyaretinin zorunlu bir ziyaret olduğunu söyleyen Savvaf, “Dünyanın değişik ülkelerinden insanlar Gazze kuşatmasını yarmak için buraya defalarca gelirken, Araplar sadece seyirci kaldı. İşte bu utançla Gazze’yi ziyaret ettiler. Ziyaretin ardından kuşatmayı kaldırmak için bir çaba göstermezlerse ziyaretleri pek anlamlı olmayacak” şeklinde konuştu.

Arap parlamenterlerin Gazze’ye gelirken beraberlerinde herhangi bir yardım getirmediklerine dikkat çeken Savvaf, Mısır’ın yaptığı çelik duvarla ilgili tavırlarının da net olmadığını dile getirdi.

Gazze halkının kendilerini ziyarete gelen herkese müteşekkir olduğunu belirten Savvaf, kuşatma altındaki bu halkın, Arap heyetin kuşatmayı kaldırmada ve zulmü bertaraf etmede etkili olmasını umut ettiğini sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.