HaberlerLübnanOrtadoğuSuriye

Kuseyr kenti neden bu kadar önemli?

Kuseyr’in bağlı olduğu Humus, Suriye’nin her anlamda tam ortasında yer alıyor. Ülkenin bütün enerji nakil hatları buradan geçiyor ve Humus hem önemli sanayi tesislerini hem de ülkenin en önemli rafinerisini barındırıyor. Kuseyr direniş ekseni ülkelerinden Suriye’nin Lübnan’daki Hizbullah’a gönderdiği malzemelerin geçiş bölgesi olduğundan hayati önemi bulunuyor.

Humus, diğer yandan Suriye’nin küçük bir laboratuarı. Şehir merkezinde ve kırsalında Sünni, Alevi Müslümanlar ve Hristiyanlar karışık bir şekilde yaşıyor.

Şam-Tartus-Lazkiye, Şam-Hama-Halep-İdlip karayolu hattının ortasında yeralan Humus’u elinde tutan bir anlamda bütün Suriye’yi kontrol edebilecekti.

Bu nedenle, stratejik öneme sahip olan Humus’a hem yönetim hem de teröristler çok büyük önem verdi. Humus neyse, Humus içindeki Bab Amro da öyleydi. En yoğun çatışmaların Bab Amro’da yaşandığını hatırlayalım.

İşte Kuseyr’in teröristler açısından önemi burada ortaya çıkıyor. Çünkü Suriye dışından teröristler ve lojistik malzeme Lübnan ve devamında Kuseyr’den geçerek, önce Bab Amro’ya sonra da Humus’a ulaşıyordu. Bu nedenle, Humus’un stratejik öneminin en can alıcı noktası Kuseyr.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Haziran 2021 (24) içerik yüklenmiştir.