Ortadoğuİran

Kuveyt başbakanı Zarif’in ziyaretini olumlu karşıladı

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Kuveyt Başbakanı ile yaptığı görüşmede ikili ilişkilerin gelişmesini istedi.

IRNA’nın bildirdiğine göre bölge ülkeleri ziyareti çerçevesinde dün Kuveyt’i ziyaret eden Zarif, Başbakan Şeyh Seba El Halid El Hamd El Sabah ile görüştü.
Zarif görüşmede iki ülkenin çeşitli alanlardaki ilişkilerine değinerek ikili ilişkilerin gelişmesine ve kapasitelerden yararlanmaya vurgu yaptı.
Zarif, İran açısından bölgedeki son gelişmeleri değerlendirerek, Viyana’da İran nükleer meselesi ile ilgili 4+1 ülkeleri ile yapılan görüşmelere değinerek, görüşmelere paralel olarak bölge ülkelerini ziyaret etmesinin İran’ın bölge ülkeleri ve komşularla ilişkilerine özel ilgisinden kaynaklı olduğunu söyledi.
Zarif, İran ve Kuveyt’in sorunların çözümünde diyaloga verdikleri öneme değinerek, sorunların çözümünün diyalog ile çözümüne ve bölge ülkeleri arasında çoklu ilişkilere vurgu yaptı.
Kuveyt Başbakanı da görüşmede iki ülkenin potansiyellerine işaretle ülkesinin çeşitli konulardaki görüşlerini anlattı ve İran’ın bölgedeki konumuna vurgu yaptı.
Viyana’da devam eden ilişkilerin devam etmesinden memnuniyetini dile getirerek, bu görüşmelerin olumlu sonuçlanmasını temenni etti.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.