HaberlerİranOrtadoğu

Kuveyt: İran bölge için tehdit değildir

Kuveyt’in Tahran Büyükelçisi “İran, bölge ülkelerinden hiçbiri için tehdit değildir. Bu konu bize ispatlanmıştır” dedi.

Kuveyt’in Tahran Büyükelçisi Mecdi Ahmed İbrahim El-Zefiri, dün İran’ın Buşehr eyaletinde bölge yetkilileriyle düzenlediği ortak bir oturumda “İran’a komşu olan ülkelerin bu ülkeyle ilgili bakış açıları birbirinden farklı olabilir. Fakat şundan eminim ki bu komşuların hepsi, İran’ın bölgedeki ülkelerden hiçbiri için tehdit unsuru olmadığı konusunda görüş birliği içerisindeler” diye vurguladı.

El-Zefiri bu toplantıda yaptığı konuşmanın başında, İran İslam İnkılabının 31. Zafer yıl dönümü münasebetiyle tebriklerini ifade ederken, İslam Cumhuriyeti Kurucusu İmam Humeyni’nin-ks- bölgedeki münasebetlerden birçoğunu değiştirdiğini hatırlattı.

Kuveyt’in Tahran Büyükelçisi açıklamalarının devamında İran-Kuveyt ilişkilerini geniş olarak tanımlarken “İran ile bölgedeki Arap ülkeler arasındaki münasebetlerin beklendiği kadar iyi bir düzeyde olmaması aslında esef verici bir durum” dedi ve “Fakat biz Kuveyt olarak İran’la sanayi-ticari işbirliğinde bulunmaya hazırız, diyoruz. Ben bunu net olarak söylüyorum, Kuveyt İran’la işbirliğine hazır” diye ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Kasım 2022 (18) içerik yüklenmiştir.