HaberlerOrtadoğu

Kuveyt seçimlerinde katılımın yüzde 52 olduğu iddia ediliyor

Kuveyt’te katılımın yüzde 52 olarak gerçekleştiği dünkü seçimlerde eski vekillerin yüzde 48’i yeniden meclise girdi

Kuveyt’te dün yapılan genel seçimlerin resmi olmayan kesin sonuçlarına göre eski meclis üyelerinden yüzde 48’i, son seçimde tekrar parlamentoya girdi.

Kuveyt makamlarından yapılan açıklamaya göre, seçim yasasıyla ilgili itirazlar nedeniyle bazı muhalif partilerin boykot ettiği seçimlere katılım yüzde 52 düzeyinde gerçekleşti. Eski meclis üyelerinden yüzde 48’inin yeniden parlamentoya girdiği seçimde Masume el-Mubarek ve Safa el-Haşim isimli iki kadın aday da milletvekili seçildi. Seçimde, daha önceki parlamentoda 17 sandalye ile temsil edilen Şii adayların 8 sandalye kazanabildiği, önceki mecliste temsil imkanı bulamayan liberal adaylardan en az 3’ünün de meclise girdiği belirtildi.

Kuveyt’te Anayasa Mahkemesi, aralık ayında parlamentoyu feshederek yeniden seçime gidilmesi kararı almıştı. Mahkeme, bununla birlikte muhalefetin tepkisini çeken tartışmalı “tek aday için tek oy” düzenlemesini değiştirmemişti. Kuveyt’te daha önceki seçim kanunu çerçevesinde seçmenler 4 aday için oy kullanabiliyordu.

Parlamentonun 50 üyesini belirlemek üzere dün oy kullanan Kuveytliler, 2006 yılından bu yana 6’ncı kez sandık başına gitmiş oldu.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Ağustos 2022 (26) içerik yüklenmiştir.