HaberlerOrtadoğuSuriye

Kuveytli 2 milletvekilinin Türkiye üzerinden Suriye’ye girişleri kınandı

Suriye Halk Meclisi başkanı Muhammed Cihad el-Lahham başkanlığında düzenlediği oturumda; 2011 yılı ve öncesinde elektrik borçları olanların bu borçları 31-03-2013 tarihinden önce ödemeleri halinde faiz ve cezalardan muaf tutulmalarını öngören karar tasarısını onayladı.

Oturumda konuşma yapan Elektrik Bakanı İmad Hamis; oturumda tartışılması ardından onaylanan ve böylece kanun haline gelen bu adımdan amacın; kendisinden beklenen hizmetleri en iyi şekilde yerine getirmeye katkı sağlamak amacıyla Elektrik Kurumuna olan borçların maksimum düzeyde ödenmesini sağlamak olduğunu açıkladı.

Tohum Yetiştirme Kamu Kurumuna ilişkin yeni düzenlemeler öngören kanun tasarısının kabul edildiği oturumda konuşan Tarım Bakanı Suphi el-Abdullah; kanunun kurum çalışmalarını geliştirme, çiftçi ve tarımcıların ihtiyaçlarını karşılama amacı taşıdığını açıkladı.

Oturumda söz hakkı alan Milletvekili İsam Halil; milletvekillerin durumlarıyla ilgili olarak Meclise sunulan iki karar tasarısının en kısa zamanda tartışılıp karara bağlanması talebinde bulundu.

Öte yandan Meclis; Anayasa ve Yasama İşlerinden Sorumlu Komisyonun, 03-08-2012 tarihinde Suriye Arap Cumhuriyeti ile Moskova’daki Uluslararası Jeopolitik Analiz ve Ticari İşbirliği Merkezi arasında imzalanan anlaşmanın onaylanmasına ilişkin raporu Arap ve Uluslararası İşleler Komisyonu ve Planlama ve Üretim Komisyonuna gönderilmesi kararı aldı.

Cumhurbaşkanlığından gönderilmiş karar tasarılarının tartışıldığı oturumda Meclis bu kararların bir kısmını karara bağladı.

Onaylanan ve kanun haline gelen karar tasarıları arasında; engelli vatandaşların engellilikleriyle entegreli bir şekilde ithal yada yerel üretim araba kullanmalarına izin veren karar tasarısı yer alıyor.

Cumhurbaşkanlığından gelen ve meclisin onayladığı karar tasarılarından biri diğeri; Sağlık Bakanlığına tabi olan, fakat mali ve idari olarak tüzel bir kişiliğe sahip olan Suriye Tıbbi Uzmanlıklar Kurumunun kurulması karar namesi yer alıyor.

Milletvekillerinin takdim ettikleri gensorular çerçevesinde ise Meclis; bunların başbakanlık aracılığı ile ilgili bakanlıklarca cevaplandırılması kararı aldı.

Oturumda memur maaşları, şekerpancarı gibi ürünlerin ihracatı gibi bir dizi konu tartışıldı.

Bu arada Halk Meclisi oturumun başında; Kuveyt Millet Meclisi üyelerinden milletvekilleri Velid el-Tabtabai ve Cuman el-Harbiş’in 07 Eylül 2012 tarihinde Türkiye toprakları üzerinden yasal olmayan yollarla Suriye topraklarına girmelerini ve Suriye halkı arasında fitne yaratmaya çalışmalarını kınadı.

Meclis Başkanı Lahham oturumda okuduğu bildiride; Halk Meclisinin, Kuveyt Millet Meclisiyle en güzel ilişkileri kurma özeninde olduğunu ifade ederek, fakat Kuveytli iki milletvekilinin bu şekilde Suriye’ye girmeleri ve fitne ekmeye çalışmalarının duyarsız ve kabul edilemeyecek bir durum olduğunu ifade etti.

Kuveyt Meclisinin bu davranış yerine, Suriye’deki durumları yakından görme ve gerçekleri gözleriyle görmesi için yasal bir şekilde milletvekillerinden oluşan bir heyeti göndermesinin daha doğru olacağına işaret eden Lahham; Suriye halkı arasında fitne ekme yerine uzlaşma ve diyaloga teşvik etmesinin daha makbule geçeceğini ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Haziran 2021 (27) içerik yüklenmiştir.