HaberlerOrtadoğu

Kuveytli Aktiviste 5 Yıl Hapis Cezası

Kuveytli aktivist Abdullah Muhammed EL Salih, Suudi Arabistan’ı eleştirdiği için 5 yıl hapse mahkum edildi.

Kuveytli aktivist Abdullah Muhammed EL Salih, Suudi Arabistan’ı eleştirdiği için 5 yıl hapse mahkum edildi. Mahkemenin veridği kararı ise Abdullah Muhamed El Salih, kişisel twitter hesabındna duyurdu.

Muhammed El Salih twitter hesabından şu paylaşımı yaptı; “Suudi Arabistan’ı eleştirdiğim için 5 yıl hapse mahkum edildim. Suçlanmamın nedeni Katar’ın adil davasına destek olmamdır. Paylaştığım videolardan pişman değilim. Bu benin hakkım ve tüm ezilenleri destekleyeceğim. Verilen hükmün infazı için Kuveyt’e geri dönmeyeceğim. Allah koruyucuların en hayırlısıdır ve O merhametlilerin en merhametlisidir.”

Kuveytli aktivist bir diğer twitter paylaşımında ise şu ifadelere yer verdi: “5 yıl hapis cezası ağır oldu. Ama Kuveyt benim vatanım, Katarlılar benim dostum, tüm özgürler ise yardımcımdır.”

Muhammed El Salih, bir başka twitinde ise, Katar’ın Körfez Güvenlik Anlaşmasına imza atan ülkeler arasında olduğunu, Kuveyt’in talep etmesi üzerine anlaşma çerçevesinde, Katar’ın kendisini Kuveyt’e teslim etmesi gerektiğini ifade ediyor.

Muhammed El Salih, Körfez Güvenlik Anlaşmasından dolayı teslim edilip edilmeme konusunda bir siyasi kriz çıkmaması için Katar’dan ayrıldığını ifade etti.

Kuveytli Aktivist, BAE ve yöneticilerine dönük eleştirilerinden dolayı da birçok davayla uğraşıyor.

Enson geçtiğimiz gün, BAE ve yöneticilerini eleştirdiği için yargılandığı bir dava, 21 Ocak’a ertelendi.

Muhammed El Salih, Katar krizi konusunda BAE ve yöneticilerini eleştiren birçok paylaşımdan ve yayınladığı videodan dolayı yargılanıyor.

5 Haziran’da Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Bahreyn’in ambargo uygulamasıyla başlayan Katar krizinde Kuveyt, arabuluculuk rolü üstlenmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2021 (2) içerik yüklenmiştir.