HaberlerOrtadoğu

Kuveytli eski milletvekillerinden seçim kararnamesine itiraz geldi

Kuveytli eski milletvekillerinin, seçim kararnamesine itiraz ederek Anayasa Mahkemesi’ne başvurduğu bildirildi.

Önceki gün yapılan milletvekili seçim sonuçlarının bugün açıklanmasının ardından eski milletvekillerinden oluşan bir grubun, seçim kanunlarındaki değişikliği içeren kararnameye itiraz etmek amacıyla Anayasa Mahkemesi’ne başvurduğu belirtildi.

Eski Meclis Başkanı Ahmed Sadun liderliğindeki Halk Çalışma Hareketi Partisi (HÇHP) milletvekilleri Abdullah Rumi, Adil Seravi, Merzuk Ganim ve Asil Avadi seçim kanununda değişiklik içeren kararnameye itiraz hakkını kullandıklarını kaydetti. Milletvekilleri, Anayasa Mahkemesi’nin kararına da saygı duyacaklarını söyledi.

Açıklanan sonuçlara göre, yeniden seçilen 18 milletvekiliyle eski meclis, yapısının yüzde 36’sını muhafaza etti. Yeni mecliste kadınlar 3 vekille temsil edilirken, Şii gruplar 17 sandalye kazandı. 50 üyeli Kuveyt Millet Meclisi’nin geri kalan kısmını ise bağımsız adaylar oluşturuyor.

Kuveyt Emiri Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah parlamentoyu 7 Ekim’de feshederek seçimlerin 1 Aralık’ta yapılmasını kararlaştırmış ve seçim kanununda, seçmenlerin 4 yerine sadece 1 aday için oy kullanmasını öngören bir değişiklik yapmıştı. Seçim yasasındaki bu değişiklik kamuoyunda şiddetle protesto edilmişti.

Kuveyt Emiri Sabah, daha önce yaptığı açıklamada, milletvekillerinin Anayasa Mahkemesi’ne başvurarak kararnameye itiraz hakkının bulunduğunu, kendisinin de mahkeme kararına saygı duyduğunu vurgulamıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Mart 2024 (14) içerik yüklenmiştir.