HaberlerOrtadoğu

Kuveyt’te halkla dalga geçiliyor, sembolik olarak istifa eden başbakan yeniden geldi

Kuveyt’te yapılan erken genel seçimden sonra dün sembolik olarak istifa eden Başbakan Şeyh Cabir el-Hamad es-Sabah hükümeti kurmakla görevlendirildi.

Kuveyt Emiri Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah, cumartesi günkü genel seçimin ardından önceki dönemin başbakanı Şeyh Cabir el-Mübarek el-Hamad es-Sabah’ı yeniden hükümeti kurmakla görevlendirdi.

Kuveyt resmi haber ajansında (KUNA) yer alan habere göre, Emir Sabah’ın, Şeyh Cabir el-Mübarek el-Hamad es-Sabah’ı tekrar başbakan olarak atadığı ve hükümet üyelerini seçmekle görevlendirdiği belirtildi.

Kuveyt Başbakanı Şeyh Cabir el-Mübarek el-Hamad es-Sabah, genel seçimlerin ardından dün Emir Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah’a hükümetin istifasını sembolik olarak sunmuştu.

Eski meclis üyelerinden 24’ünün tekrar milletvekili seçildiği, daha önce 17 sandalye ile temsil edilen Şiilerin 8 sandalye kazanabildiği yeni meclise 3 liberal aday ile 2 kadın milletvekilinin girdiği belirtilmişti.

Meclisin 50 üyesini belirlemek üzere önceki gün oy kullanan Kuveytliler, 2006 yılından bu yana 6’ncı kez sandık başına gitmiş oldu.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2023 (15) içerik yüklenmiştir.