HaberlerIrakOrtadoğu

Kuveyt’ten Irak’a: Yardım etmeye hazırız

El Alem’in haberine göre, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir el-Sabah Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ile yaptığı telefon görüşmesinde son günlerde Irak’ın bazı bölgelerinde meydana gelen gösterilerle bu olayların ardındaki gelişmeler üzerinde fikir alışverişinde bulundu.

Kuveyt Emiri ilaveten ülkesinin Bağdat’a bu gergin dönemi atlatması için gerekli yardımları sunmaya hazır olduğunu belirterek bu ülkede barış ile istikrarın yerleşmesini temenni etti.

İbadi de sözü geçen bağlantıda bazı vilaytlerde meydana gelen gelişmelerle bölgedeki güvenlik koşullarına yönelik Kuveyt Emiri’ne güvence verdi.

Geçen haftanın Pazar gününden beri Irak’ın güneyindeki vilayetlerde başlayan gösteriler ise ekonomik sorunlar, şehir hizmetlerindeki eksiklik, sürekli yapılan su ile elektrik kesintisi, yolsuzluk sorunu ve işsizlik meselesi gibi başlıca sorunlara tepki olarak ortaya çıkmıştır; bu eylemler ise zaman zaman şiddete yönlenerek 4 vatandaşın hayatını kaybetmesi ve aralarında otuz biri güvenlik yetkilisi olmak üzere onlarca kişinin yaralanmasına neden olmuştur.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Şubat 2024 (26) içerik yüklenmiştir.