HaberlerİranOrtadoğu

Kuvvetler Zirvesinde Gündeme Getirtildi: Ülke ABD’nin Komploları karşısında dayanışma içindedir

İran’ın yürütme, yargı ve yasama organları başkanları Hasan Ruhani, Sadık Amoliyi Laricani, ve Ali Laricani ortak bir toplantıda bir araya gelerek İran ve bölgenin önemli meselelerini masaya yatırarak görüşmelerde bulundu.

Zirvenin ardından gazetecilere toplantıyı değerlendiren İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, üçlü zirvede ülke ve bölgenin önemli meselelerinin ele alındığını belirterek Amerika’nın nükleer anlaşma KOEP’le ilgili tutumuna temasla, “Nükleer anlaşma konusunda ABD sürekli komplo peşinde; ABD’nin esas planının İran halkı içerisinde umutsuzluk yaratmak olduğunu fakat halkın sözle ve eylemle buna cevap verdiklerini söyledi.

Bölge konuları ile ilgili 3 Erk Başkanlarının konuştuklarını ifade eden Ruhani, ‘’İstikbar her zaman bölgede istikrarsızlık yaratmak için çaba sarf etmektedir, bize göre bölge konuları, bölge ülkeleri tarafından ve koordinasyon içinde çözülmeli’’ dedi.

Ruhani ilaveten ekonomik konuların da bu toplantıda görüşülen diğer başlıklardan birisi olduğunu belirterek “Bu toplantıda milletimizin ekonomi alanında yatırım yapma ve ekonomik faaliyetlerde bulunmalarıyla ilgili kendilerini tamamen güvenli hissetmeleri için var olan bazı engellerin kaldırılması konusunda kapsamlı şekilde fikir alıverişinde bulunduk. Bunun için de ülke dışında yaşayan İranlı yatırımcıların ülkemizde aktif olmalarını sağlamaya çalışacağız.” ifadesini kullandı.

Aslında İran İslam Cumhuriyeti bugün, sulta düzeni karşısındaki direniş ve istikameti ve kendi bağımsızlığını koruması nedeniyle öyle bir konuma gelmiş bulunuyor ki her fırsat ve imkanı kullanarak İran ve İran halkına darbe indirmek isteyen sulta düzeni ve istikbarın komploları artık İran’a karşı işlevsiz hale gelmiştir.

Amerika artık şunu çok iyi biliyor ki halkın vahdet, dayanışma ve gönül birlikteliğinin İran’ın tüm alanlardaki başarı ve zaferinin tek sırrıdır. 8 Yıllık zoraki savaş dönemi, fitne ve komploların savuşturulması ve nükleer meselede İran halkının hakkının korunması gibi durumlarda İran halkının sahip olduğu bu vahdet ve dayanışmanın etkili olduğu artık bilinmekte. Buna rağmen Amerika, nükleer anlaşma KOEP sonrası İran’a karşı yeni bir düşmanlık daha başlatmış bulunuyor.

İmam Hamanei bundan bir süre önce ülke yetkilileri ve erklerin başkanlarını kabulü sırasında yaptığı konuşmada İran’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimleri ardından Amerikalıların iğrenç girişimlerde bulunduklarını, yaptırım tehditlerini dillerine doladıklarını ve düşmanlıklarını artırdıklarını belirterek, “bu düşmanlıklar karşısında, ülkenin kalkınması ve İslam Cumhuriyetinin gelişmesi” gibi ortak hedeflere ulaşmak için çaba harcamak için işbirliği alanında yeni bir ortamın oluşturulması ve her kesin o ortamdan payı olması gerekmektedir” dedi.

Artık bu dayanışma ve gönül birlikteliğinin tecelli bulması dönemi gelip çatmıştır. Nitekim İran’ın üç kuvvet ve erkinin liderinin dün bir kez daha bir araya gelerek ülke ve bölgenin önemli meselelerini görüşmeleri bu hususun vurgulanması yönünde atılmış yeni bir adımdır.

Hiç kuşkusuz tüm erkler ve güçler bu hususta sorumludur ve kendi gayretlerinin devamlılığıyla, siyasi zevk ayrımlarına dikkat etmeksizin ülke için büyük ve kalıcı hizmetlerin sunulmasına çalışmaları gerekmektedir. Üç erk başkanlarının dün akşamki oturumu bu açıdan değerlendirilmelidir.

Başa dön tuşu
Kapalı