HaberlerIrakOrtadoğu

Kuzey Irak başbakanı, Bağdat’a iki günlük ziyaretinden anlaşmayla döndü

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı, Irak Başbakanı ile Dicle Operasyon Gücü ile Peşmergenin karşı karşıya gelmemesi, Kürt vekillerin Bağdat’a dönmesi ve petrol gelirleri ile ilgili kanun üstünde anlaştı.

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, Bağdat temasları ardından ilk kez Erbil’de basının karşısına çıktı ve Bağdat yönetimi ile üç konuda anlaştıklarını söyledi.

Başbakanlıkta bir basın toplantısı düzenleyen Barzani, Hem Bağdat görüşmeleri ve alınan yeni kararlar hem de Türkiye’deki barış(!) süreci ile ilgili konuştu. Barzani, “Biz Irak’ta bir mezhepteki gurupla, diğer mezhepteki guruba karşı, anlaşmayız.” dedi.

Barzani, Bağdat krizini konuşmaktan önce Halepçe ve Anfal katliamlarında öldürülenlerin ailelerine tazminat ödenmesini ve aynı zamanda güneyde Şii’lere yapılan katliam için de aynı şekilde tazminat ödenmesini ve bunu bir an önce bir kanuna bağlanmasını istediklerini bildirdi.

Barzani ayrıca Irak Başbakanı Nuri Al Maliki ile yaptıkları görüşmede ortaklık, eşitlik ve tevafuk olarak sıraladığı 3 ana madde üzerinde durduklarını vurguladı.

Barzani konuşmasında 2 komisyon kurulması için anlaşma imzaladıklarını söyledi. Komisyonların ilki Dicle Operasyon gücü ve Peşmerge’nin üzerinde anlaşma yapılmayan bölgeler olarak geçen Kerkük ve civarında karşı karşıya gelmemesi için bir karar tasarlanması,2. komisyon ise petrol ve petrol gelirlerinin bir kanunla karara bağlanması için çalışacak. Barzani, Komisyonların çalışmalarının ardından bu kanunların Irak Parlamentosuna gönderilmesi istendiğini ifade etti.

Barzani, son olarak alınan bir kararla Irak hükümetindeki Kürt bakanlar ve milletvekillerinin önümüzdeki günlerde Bağdat’a döneceklerini ve görevleri başında olacaklarını bildirdi.

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Barzani, “Biz her zaman diyalogdan yana olduk. Biz Irak’ta bir mezhepteki gurupla, diğer mezhepteki guruba karşı anlaşmayız.” ifadelerini kullandı.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Haziran 2021 (19) içerik yüklenmiştir.