HaberlerIrakOrtadoğu

Kuzey Irak seçimlerinin resmi sonuçları

Irak’ın kuzeyindeki Bölgesel Kürt Yönetimi’nde geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirilen seçimlerin resmi sonuçları açıklandı. Yapılan resmi açıklamaya göre Mesud Barzani – Celal Talabani ittifakı, parlamento seçimlerinde yüzde 57,34 oy aldı. Noşirvan Mustafa’nın Değişim Listesi’nin elde ettiği oy oranı ise 23,75 olarak belirtildi. Seçimlere katılım oranı ise yüzde 78 olarak açıklandı.

Irak Bağımsız Seçim Kurulu Erbil sorumlusu Fereç Haydari ile Irak Yüksek Seçim Kurulu üyelerinden Hamide Hüseyin, Erbil’de bir basın toplantısı düzenleyerek sonuçları açıkladı. Haydari ve Hüseyin, Erbil Uluslararası Havaalanın’nda düzenledikleri basın toplantısında sandıkların tamamının açılmadığını, hakkında şikayet bulunan sandıklarının sayımının daha sonra yapılacağını bildirdi.

Elde edilen sonuçlara göre Mesud Barzani ve Celal Talabani’nin Irak Kürdistan Demokratik Partisi ile Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği ittifakının oluşturduğu “Kürdistan Listesi”, parlamento seçimlerinde yüzde 57,34 oy aldı. Noşirvan Mustafa’nın liderliğini yaptığı ve eski KDP Genel Sekreteri Namık Salim tarafından da desteklenen “Gorran (Değişim) Listesi” ise yüzde 23,75 oy elde etti. İçerisinde Kürdistan İslami Birliği, Kürdistan’daki İslami Grup, Kürdistan Sosyalist Demokratik Partisi ve Gelecek Partisi’nin bulunduğu “Hizmet ve Reform Listesi” ise yüzde 12,08 oranında oy alırken, İslam Birliği listesi yüzde 1,45 Türkmen Demokrat Hareket Partisi de yüzde 0,99 oranında oy aldı.

Parlamentoda Türkmenlere ayrılan beş sandalyeden üçünü Türkmen Demokratik Hareketi, 1’ini Abdülkadir Bezirgan başkanlığındaki Türkmen Reform Hareketi ve son sandalyeyi de Mahmut Çelebi başkanlığındaki Erbil Türkmen Listesi kazandı.

Bölge Başkanlığı seçimlerinde ise Mesud Barzani, oyların yüzde 69,57’sini kazandı. Diğer adaylardan Kemal Miral Deli oyların yüzde 25,32’sini, Talabani’nin kaynı Halo İbrahim Mahmud yüzde 3,49’unu, Ahmet Mehmet Resul yüzde 1,04’ünü ve Hüseyin Germiyani de yüzde 0,59’unu elde etti.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Mayıs 2021 (73) içerik yüklenmiştir.