HaberlerIrakOrtadoğu

Kuzey Irak’ta gayri resmi seçim sonuçları

Irak’ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin başkanı ve bölgesel parlamentonun üyelerinin belirleneceği seçimlerin gayri resmi sonuçları açıklandı.

Bu sonuçlara göre, bölgesel yönetimin yetkilisi Neçirvan Barzani yeniden seçildi. Barzani, oyların yüzde 70.02’sini aldı.

Seçim sonuçlarının açıklanması üzerine Erbil”de kutlama yapan Barzani taraftarları havaya ateş açarak kutlama yaptı.

Kürt Bölgesinin Divan Sözcüsü Fuat Hüseyin, Kürdistan Televizyonu”nda yaptığı açıklamada, KDP ile KYP”nin ortak girdiği Kürdistan Listesinin oy oranının yüzde 60, başkanlık oylamasında ise Mesut Barzani”nin yüzde 70 önde olduğunu duyurdu. Bu açıklamayı televizyondan öğrenen Barzani taraftarları, seçim zaferini havaya ateş açarak kutladı.

Gecenin sessizliğini bozan silah sesleri 1 saat boyunca susmadı. On binlerce merminin atıldığı sevinç kutlamasına araçla yolda seyredenler de korna çalarak eşlik etti.

Bu durum üzerin Bölgesel Kürt Yönetimi İç İşleri Bakanlığı Zagros TV aracılığı ile silahlı kutlamalara son verilmesini isteyerek aksi durumda gereken işlemlerin yapılacağı uyarısında bulundu.

Irak Yüksek Seçim Kurulu yetkileri ise bu açıklamanın kendilerini bağlamadığını, oy sayım işlemlerinin devam ettiğini açıkladı.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (20) içerik yüklenmiştir.