HaberlerIrakOrtadoğu

Kuzey Irak’ta yapılacak milletvekili seçimlerinin aday listeleri açıklandı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde yapılacak milletvekili seçimlerinin kesin aday listeleri açıklandı.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) milletvekili seçimlerine girecek partilerin Yüksek Seçim Kurulu’na gönderdikleri aday listeleri açıklandı.

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ve Goran (Değişim), 21 Eylül’de yapılması planlanan seçime 100’er aday ile girerken, Irak Kürdistan İslami Hareket Partisi (Bizutnava) 47, İslami Birlik Partisi ise 76 adayla seçime katılacak.

Yüksek Seçim Kurulu’na verilen listelere göre hangi partinin kimi ilk sırada aday gösterdiği de bugün kesinlik kazandı. IKBY Yüksek Seçim Kurulu tarafından açıklanan resmi listelerde KDP’den Cemal Osman Karsol, KYB’den Parlamento Başkanı Ersalan Bayiz İsmail, Bizutnava’dan Şivan Kaladizi, Goran’dan Yusuf Muhammed Abdulkadir Sadık liste başında yer alan isimler oldu.

111 sandalyeli IKBY Parlamentosu’nda 11 sandalye azınlıklar ve gayrimüslümler için tahsis edildi. Parlamentoda Türkmenlerin 5, Asurilerin 2, Ezidilerin 2, Keldani ve Süryanilerin de birer kontenjanı bulunuyor.

Mecliste 5 sandalyesi bulunan Türkmenler bu yıl, Erşat Salihi’nin Başkanı olduğu Irak Türkmen Cephesi, Mahmut Çelebi’nin liste başı olduğu Türkmen Erbil Listesi, Karhi Altıparmak’ın başkanı olduğu Türkmen Demokrat Hareketi, Milletvekili Abdulkadir Bazirgani’nin Türkmen Islahat ve Yenileme Listesi ve Muhammed İlhanlı’nın Değişim Listesi olmak üzere 5 ayrı liste ile seçime girecek.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Eylül 2023 (40) içerik yüklenmiştir.