DünyaHaberlerUzakdoğu

Kuzey Kore, Amerika İle Uşaklarının Uykularını Kaçırmaya Devam Ediyor. Amerikan’ın Uzakdoğudaki Kukla Örgütü ASEAN, Kuzey Koreyi Sadece Uyarmakla Yetindiler

Güney Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) ülkeleri, Kuzey Kore’yi, nükleer girişimleri konusunda uluslararası hukuka ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarına uymaya davet etti.

ASEAN ülkeleri dışişleri bakanlarının, Manila’da yapılacak yıllık liderler zirvesi öncesi yayınladıkları açıklamada, “ASEAN, uluslararası barış ve güvenliğin sağlanabilmesi için Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’ni, uluslararası hukuka ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin ilgili kararlarına uymaya çağırıyor.” ifadeleri yer aldı.

Açıklamada, Kore Yarımadası’ndaki istikrarsızlığın “bölgeyi ve çevresini ciddi biçimde etkilediği” ifade edildi, Kuzey Kore’ye ve bölgede diğer taraflara “gerilimi artıracak hareketlerden kaçınma” uyarısında bulunuldu.

ASEAN ülkeleri, 10 üyeli birliğin Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılmasını desteklediğini vurgularken, taraflar arasında diyaloğun sürdürülmesi ve barış için gerekli koşulların sağlanması çağrısı yaptı.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.