AmerikaDünyakuzey kore

Kuzey Kore askeri geçit töreninde ICBM’leri sergiledi, nükleer cephaneliği artırma sözü verdi

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, kıtalararası balistik füzeler (ICBM’ler) ve diğer silahların sergilendiği devasa bir askeri geçit törenine nezaret ederken, “her türlü krize” hazırlık olarak ülkenin nükleer silah programını güçlendirme sözü verdi.

Kore Halk Devrim Ordusu’nun kuruluşunun 90. yıldönümü münasebetiyle Pyongyang’daki geçit törenine hitap eden Kim, ülkenin nükleer silahlarını “ulusal gücün sembolü” olarak selamladı ve çeşitlendirilmeleri gerektiğini vurguladı.

Resmi Kore Merkez Haber Ajansı’na (KCNA) göre Kim, Pyongyang’daki Kim Il Sung Meydanı’nda düzenlenen yüksek profilli askeri geçit töreninde yaptığı konuşmada, “Ülkemizin nükleer yeteneklerini en hızlı şekilde güçlendirmek ve geliştirmek için adımlar atmaya devam edeceğiz.”

Gelecekteki çalkantılı siyasi ve askeri duruma ve her türlü krize hazırlık olarak nükleer gücümüzü mümkün olan en yüksek hızda daha da artıracağız” dedi.

Kuzey Kore, nükleer silahları ve balistik füze geliştirme faaliyetleri üzerindeki sakatlayıcı uluslararası yaptırımların altında eziliyor ve bunun ABD ve Kuzey Kore’de sık sık ortak askeri tatbikatlar ve silah testleri düzenleyen Güney Kore de dahil olmak üzere müttefiklerinin potansiyel saldırganlığını caydırmak için tasarlandığını iddia ediyor.

Pyongyang, bu yıl, 2017’den bu yana ilk kez kıtalararası bir balistik füzenin (ICBM) tam menzilde piyasaya sürülmesi de dahil olmak üzere bir düzineden fazla silah testi gerçekleştirdi.

Kim yaptığı konuşmada, ülkesinin nükleer cephaneliğinin birincil rolünün caydırıcılık yapmak olduğunu iddia ederken, “tek bir misyona bağlı olamayacaklarını” da sözlerine ekledi.

“Cumhuriyet’in nükleer gücü, sorumlu misyonunu ve benzersiz caydırıcılığını her zaman yerine getirmeye hazır olmalıdır” dedi. Herhangi bir güç, ulusumuzun temel çıkarlarına müdahale etmeye çalışırsa, nükleer güçlerimiz beklenmedik bir şekilde ikinci misyonunu yerine getirmek zorunda kalacak” dedi.KCNA’ya göre askeri geçit töreninde paraşütçüler, ülkenin en büyük ve en güçlü füzelerinin sergilendiği gösteriler ve birlikte yürüyen binlerce asker yer aldı.

Kuzey Kore’nin Rodong Sinmun gazetesi tarafından yayınlanan fotoğraflara göre, geçit töreninde ayrıca hipersonik füzeler ve denizaltından fırlatılan balistik füzeler (SLBM’ler) de sergilendi.

Ancak öne çıkan, geçen ay başarıyla test edilen ve yine sergilenen Kuzey Kore’nin en büyük kıtalararası balistik füzesi (ICBM) Hwasong-17 oldu.

KCNA, “İzleyiciler 24 Mart’ta gökyüzüne yükselen dev ICBM Hwasongpho-17’yi görmekten büyük heyecan duyarak yüksek sesle tezahürat yaptı.”

Askeri geçit töreni öncesinde, devlet medyası ülke vatandaşlarını ve silahlı kuvvetleri Kim’e bağlılık sözü vermeye çağırdı.

“Saygıdeğer ve sevgili genel sekreterimizin yüreklerimizde kaynayan ideolojileri ve niyetleri ile merkez parti öncülüğünde parti, millet ve halkın birlik içinde hareket ettiği devrimci disiplini ve düzeni daha iyi tesis etmeliyiz.” dedi.

Geçen yıl Kim, silah geliştirmeye yönelik yeni bir beş yıllık plan açıkladı ve hipersonik silahlar, casus uydular, katı yakıtlı kıtalararası balistik füzeler ve denizaltından fırlatılan nükleer füzeleri içeren iddialı bir program yayınladı.

Pyongyang, Kim ve ardından ABD Başkanı Donald Trump 2019’da çöken bir diplomasi krizine girdiğinde onları duraklattıktan sonra silah testlerini hızlandırdı.

Bu ayın başlarında yapılan en son silah testinde Kuzey Kore, devlet medyasının “ön cephedeki uzun menzilli topçu birliklerinin ateş gücünü büyük ölçüde iyileştirmede ve operasyondaki verimliliği artırmada büyük önem taşıdığı” olarak tanımladığı yeni tip taktik güdümlü bir silahı test etti.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Nisan 2024 (19) içerik yüklenmiştir.