HaberlerİranOrtadoğu

Kuzey Kore, İran’ın uluslararası arenada destekçisidir

İran dışişleri bakanı Menuçehr Mutteki, Kuzey Kore ile ilişkilerin geliştirilmesine vurgu yaptı.

Tahran’da Kuzey Kore’nin yeni büyükelçisiyle görüşmesinde bu açıklamayı yapan Mutteki, iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesinde en etkili yollardan birinin iki ülke yetkililerin karşılıklı ziyaretleri ve görüş alış verişleri olacağını belirterek, İran ve Kuzey Kore’nin bilim ve teknoloji alanında karşılıklı tecrübelerinden yararlanabileceklerini söyledi.

Mutteki, Amerika’nın dünyada tek yanlı zorba siyasetlerine temasla, ABD’nin artık eski gücünü kaybettiğini hatırlatarak, bu arada Batılı ülkelerin dünya meselelerinde çifte standart tutum izlemelerinin de dünyada yeni sorunlara neden olduğunu söyledi.

Sözkonusu görüşmede Kuzey Kore’nin İran’daki yeni büyükelçisi Cu İn Çul da, güven mektubunu takdim ettikten sonra İran’la her alanda ilişkileri geliştirmek istediklerini söyledi.

İran’ın dünyanın çeşitli meselelerinde sergilediği tutuma Kuzey Kore’nin genel olarak destek verdiğini de hatırlatan Kuzey Kore büyükelçisi, iki ülke arasında uluslar arası meselelerde de işbirliğini geliştirmek istediklerini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mart 2023 (16) içerik yüklenmiştir.