AsyaHaberler

Kuzey Kore silahsızlanma görüşmelerinin sürmesini istedi

Kuzey Kore yönetimi, ABD, Çin, Rusya, Japonya ve Güney Kore’nin katılımıyla yapılan ve Kore yarımadasının nükleer silahlardan arındırılması hedefiyle başlatılan altılı görüşmelerin sürdürülmesinden yana olduğunu bildirdi.

Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA’nın haberinde, Kim Yong Nam’ın ziyaret amacıyla gelen eski ABD Başkanı Jimmy Carter ile görüştüğü belirtilerek, ”görüşmede Carter’a, Pyonyang yönetiminin Kore yarımadasının nükleer silahlardan arındırılması ve 6’lı görüşmelerin başlatılması yönündeki isteğinin dile getirildiği” kaydedildi.

Jimmy Carter’ın Kuzey Kore’deki temasları sırasında ”ülkeye yasadışı yollarla giren” ve 8 yıl hapis cezasına çarptırılan ABD vatandaşıyla ilgili konunun da gündeme geldiği belirtilen KCNA’nın haberinde, ”Carter’ın bu kişinin eylemi için özür dilediği, izlenilen insani ve barışçı politika çerçevesinde bu kişinin özel olarak affedildiği” ifade edildi.

Haberde, Carter’ın 3 gün süren ziyaretini tamamladığı ve geldiği özel jetle bugün sabah saatlerinde ülkeden ayrıldığı da kaydedildi. Carter ile özel afla, Ocak ayından bu yana süren, tutukluluğu sona eren 31 yaşındaki ABD vatandaşı Aijalon Gomes de ülkeden ayrıldı.

Jimmy Carter’ın Pyongyang’a varmasından bir süre sonra Kuzey Kore lideri Kim Jong-il’in özel bir ziyaret amacıyla Çin’e gitmek üzere ülkeden ayrıldığı bildirilmiş, ancak Carter ile Kim Jong-il’in görüşüp görüşmediği konusunda herhangi bir açıklama yapılmamıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.