AsyaHaberler

Kuzey Kore’den vururuz tehdidi Güney Kore’den tepki

Kuzey Kore, Güney Kore yönetiminin kendilerinden açıktan özür dilememeleri halinde, önemli devlet binalarını top atışına tutacaklarını duyururken Güney Kore’den tepki gecikmedi.

Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye ve Savunma Bakanlığı’nın hafta içinde, “Kuzey Kore’nin tekrar saldırıda bulunması halinde buna pişman olacakları şekilde cevap verilecektir” şeklinde açıklamalarının yankıları devam ediyor.

Güney Kore’nin resmi kanaldan kullandığı bu ifadeler Kuzey Kore’yi kızdırdı.

Kuzey Kore Halk Ordusu Uzun Menzilli Top Birliği, yaptığı resmi açıklamada Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye ve üst düzey devlet yöneticilerini özür dilemeye davet etti.

Açıklamada, “Park Geun-hye ve tayfası ülke içi dışındaki tüm ırkımızın önünde açık bir şekilde kullandığı ifadelerden dolayı özür dilemelidir. Aksi takdirde, toplarımızın hedefi Başkanlık Sarayı Mavi Köşk ve diğer devlet binaları olacaktır” ifadelerini kullanıldı.

Kuzey Kore, son birkaç haftadır Güney Kore’yi sert ifadelerle tehdit ediyordu. Fakat Pyongyang yönetimi ilk defa bir şart cümlesi kullanarak Seul’ü tehdit etti.

Bu arada Amerika ve Güney Kore arasında son dönemlerin en büyük tatbikatı gerçekleşiyor. Kuzey Kore, sözkonusu tatbikatı kendisi aleyhinde bir tehdit olarak görüyor.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Şubat 2024 (33) içerik yüklenmiştir.