AsyaHaberler

Kuzey Kore’nin destekçisi olduğu iddia edilen Rusya ve Çin karşısına dikildi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kore yarımadasında tansiyonun yükselmesi durumunda Çernobil’de yaşananların çocuk masalı gibi kalacağı uyarısında bulundu. Bölgede böylesine bir tehdit olup olmadığı ile ilgili açıklamada bulunan Putin, “Tehlike var mı yok mu? Bence, var…” ifadelerini kullandı.

Kore yarımadasındaki gelişmeler, Çin’i harekete geçirdi. Dışişleri Bakanı Vang Yi, “Yanı başımızda sorun çıkarılmasına izin vermeyiz” dedi. Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, Kore yarımadasındaki gerilime ilişkin, Pekin’in bölgedeki herhangi bir tarafın kışkırtıcı söylemlerine karşı olduğunu açıkladı ve ülkelerinin yanı başında sorun çıkarılmasına izin vermeyeceğini belirtti. Bir süredir Kore sınırına asker yığmayı da sürdüren Çin’in tepkileri Bakan’ın açıklamasıyla sınırlı kalmadı.

Kuzey Kore’nin tehditleriyle ilgili ABD’nin rahatsızlıkları da, Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney tarafından dile getirildi. Carney, Kuzey Kore’nin bir füze fırlatmasının “şaşırtıcı” olmayacağını söyledi.

Bu arada, Güney Kore Genelkurmay Başkanı General Jung Seung-jo’nun, Kuzey ile iplerin gerilmesi sebebiyle ABD ziyaretini ertelediği bildirildi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Kasım 2023 (12) içerik yüklenmiştir.