İran

Kuzey sınır barajlarının güvenliği Azerbaycan Cumhuriyeti sınır muhafızlarına devredildi

İran ve Azerbaycan Cumhuriyeti sınır muhafızlarının görüşmesinde, Aras Nehri üzerindeki ortak barajların kuzey yakasının güvenliği Azerbaycan Cumhuriyeti sınır muhafızlarına devredildi.

İRNA’ya göre, Aras sınır nehri üzerindeki Kodaaferin ve Kızkalesi barajlarının güvenliği, Karabağ’ın işgal altındaki bölgelerindeki konumu nedeniyle 2004 yılından bu yana İran sınır güçleri tarafından sağlanıyordu.

İran Sınır Polisi Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Celal Setare ve Azerbaycan Cumhuriyeti Kara Sınırları Komutanı Araz Muhammedov dün Hodaaferin sınır kasabasında yaptıkları görüşmede, kuzey tarafındaki ortak barajların güvenliğinin 17 yıl sonra Azerbaycan Cumhuriyeti’ne devredilmesi kararlaştırıldı.

İran Sınır Muhafızları Komutan Yardımcısı görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada: “Hodaaferin ve Kızkalesi barajlarının kuzey tarafı uzun yıllardır üçüncü bir ülke tarafından işgal edildi ve bugün Azerbaycan Cumhuriyeti bölgede tam egemenlik kazandı.” dedi.

General Setare, “İki ülke yetkililerinin aldığı önlemlere göre bu iki barajın her iki tarafında da işgal sırasında İran tarafından güvenlik sağlanmıştır” dedi.

İranlı yetkili, ”Bugün Azerbaycan Cumhuriyeti’nin bölgedeki tam egemenliği ile kuzey bölgesindeki barajın güvenliği Azerbaycan Cumhuriyeti’ne iade edilmiştir.” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.