HaberlerİranOrtadoğu

Laricani: ABD’nin İran karşıtı yaptırımları insan haklarına aykırıdır

İran Yargı Erki İnsan Hakları Komitesi Sekreteri Laricani, ABD’nin İran karşıtı yaptırımlarının BM antlaşması ve insan hakları kararlarına aykırı olduğunu vurguladı.

İran İnsan Hakları Komitesi Sekreteri Muhammed Cevad Laricani, bir milleti kendi haklarından siyasi bahanelerle yoksun bırakmanın BM antlaşması ve insan hakları kararlarına aykırı olduğunu ifade ederek, ABD Başkanı Donald Trump’ın İran karşıtı sözlerinin Amerikan halkını utandırdığını ifade etti.

Bu tür açıklama ve yaklaşımların ilerlemeyi düşünen İran halkı üzerinde hiç etkisi olmadığına dikkat çeken Laricani, İran’ı Afgan çocukları Suriye savaşına göndermekle suçlayan İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün IŞİD terör örgütünü finanse eden bazı ülkeler ve ABD’nin iğrenç ve insan haklarına aykırı rolüyle ilgilenmesi istedi.

Muhammed Cevad Laricani sözlerinin devamında, ABD’nin terör örgütü IŞİD’i tasarlayıp, bazı bölge ülkeleri finanse ederken, İran’ın terörizmle kudretle mücadele edip, teröristleri püskürttüğünü vurguladı.

Avrupalıların nükleer anlaşma ile ilgili girişimlerine de dikkat çeken İran İnsan Hakları Komitesi Sekreteri, İran’ın yükümlülüklerine bağlı kaldığını, ancak Avrupalıların ABD’nin ihlalleri karşısında sessiz kaldığını belirtti.

Kapalı