AvrupaDünyaHaberlerİranOrtadoğu

Laricani-Baradey görüşmesi yapıldı

Ali Asgar Sultaniye, “UAEA Genel Müdürü El-Baradei, İran’ın nükleer enerjiden barışçı amaçları için kullanmasının bu ülkenin hakkı olduğunu belirtirken, nükleer görüşmelerin önemini de vurguladı” dedi.

Münih Güvenlik Oturumunun kulis görüşmelerinde, İran Meclis Başkanı Ali Laricani’nin Uluslararası Atom Enerji Ajansı Genel Müdürü Muhammed El-Baradei’yle görüşmesinde, Laricani’ye eşlik eden Sultaniye, söz konusu görüşmenin içeriğiyle ilgili olarak, “El-Baradei, bu görüşmede, İslami İran’ın nükleer enerjiden kendi barışçıl hedefleri için yararlanmasının bu ülkenin hakkı olduğunu vurguladdı. Taraflar daha sonra, Madalite’nin uygulanışı konusu dâhil, İran’ın UAEA ile işbirliği biçimi ve faaliyet şeklini gözden geçirdiler” dedi.

İran’ın UAEA’daki Daimi Temsilcisi Sultaniye, bu görüşmeyi olumlu ve yararlı olarak değerlendirirken, “El-Baradei, bu ziyarette ayrıca, İran’ın UAEA ile en yüksek derecede işbirliğinde bulunduğunu ifade ederken, nükleer programla ilgili görüşmelerin sahip olduğu önemin altını çizdi.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (20) içerik yüklenmiştir.