HaberlerİranOrtadoğu

Laricani: Bölgedeki bölücü girişimleri kınıyoruz

İran İslami Şura Meclis Başkanı Ali Laricani, Tahran’da İrlanda Senatosu Başkanı Denis O’Donovan ile bir araya gelerek ikili ilişkileri görüştü.

Tahran’da bulunan İrlanda Senatosu Başkanı Denis O’Donovan, İran İslami Şura Meclis Başkanı Ali Laricani ile görüştü. Laricani görüşmenin ardından İrlandalı mevkidaşı ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Laricani, iki ülke arasında dostuk grubunun oluşturulduğunu belirterek, “İran’ın hazırladığı 6. Kalkınma Planı’na göre karşılıklı ticari ilişkilerin güçlendirilmesi büyük önem taşıyor” dedi.

Bunlara ilave olarak Laricani, “İrlanda’yla yeni teknolojiler, temiz enerji, ilaç, tıbbi malzemeler ve enerji alanında işbirliği kurmayı olumlu karşılıyoruz. İrlandalı taraf da bankacılık sektöründeki sorunların ortadan kaldırılması yönünde elinden geleni yapmalı” ifadelerinde bulundu.

Ali Laricani, nükleer anlaşmaya da işaret ederek, “İran ve İrlanda, tüm tarafların bu anlaşmaya bağlı kalarak devam ettirimesi gerektiği kanaatindedir” açıklamasını yaptı.

İki ülkenin bölgede yaşanan krizlere yönelik duyarlı olduğunu söyleyen Laricani, açıklamasını şu sözlerle tamamladı: Bölgede bölücü girişimlerle birlikte her türlü kaos yaşanmasını şiddetle kınıyoruz. İrlanda Senatosu Başkanı’nın Tahran seyahatı ticari ilişkilerin iyileşmesi ve istişare görüşmelerin artmasında çok önemli.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Ağustos 2022 (42) içerik yüklenmiştir.