HaberlerIrakİranOrtadoğu

Laricani, Celal Talabani ile görüştü

İran İslam Cumhuriyeti İslami Şura Meclis Başkanı ile bir araya gelen Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, İran ve Irak arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinden memnuniyetini dile getirdi.

Dört günlük Irak ziyareti kapsamında bu ülkede temaslarını devam eden İslami Şura Meclis Başkanı Dr. Ali Laricani, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ile bir araya gelerek görüş alışverişinde bulundu.

Laricani bu görüşmede, iki ülke arasındaki istişarelerin devamına vurguladı.

İki ülke arasındaki derin ilişkilerine de işaret eden Dr. Ali Laricani, ikili tarihi, dini ve kükltürel ilişkilerin geliştirilmesini istedi. Laicani ve Talabani, iki ülkenin ortak tarihi, dini ve kültürel ilişkilerin iki halkın menfaatine hizmet edebileceğinin altını çizdiler.

İslami Şura Meclis Başakanı, İran’ın, enerji ve elektrik alanlarada Irak’a veridiği hizmetleri hatırlatarak, teknik ve mühendislik hizmetleri alanında da işbirliğine vurguladı.

Laricani, teknik, politika, ekonomik ve parlamento ilişkilerinin geliştirilmesinde mevcut olan engellerin kaldırımasını ve işbirliği alanların genişletilmesini istedi.

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ise bu görüşmede, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine, mevcut kapasitelerin kullanılmasına vurguladı.

Irak Cumhurbaşknaı, Iran ve Irak arasındaki parlamento ilişkilerin iki ülkenin münasibetlerinde etkili rol oynayabileceğini belirtti.

Laricani ve Talabani ayrıca, Irak ve İran arasındaki ticaret ilişkilerinde mevcut olan sorunların çözülmesini ümit ettileri.

Laricani ve Talabani’nin görüşmesi diktatör Saddam’ın Kasr-ül Selam’da gerçekleşti.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (29) içerik yüklenmiştir.