İranOrtadoğu

Laricani: İngiltere, İran’ın içişlerine karışma alışkanlığını bırakmalıdır

İslami Şura Meclisi Başkanı Laricani “İngiltere, geçmişten süregeldiği İran’ın içişlerine karışma alışkanlığından vazgeçmelidir” dedi.

İran İslam Cumhuriyeti İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani, İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond ile görüştü. Hammond bu görüşmede İngiltere’nin Tahran Büyükelçiliği’nin yeniden işe başlamasını iki ülke arasındaki ilişkilerde yeni bir ufuk açacağını belirtti.

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond “Nükleer Anlaşma’dan sonra İran ile İngiltere’nin siyasi, ekonomik, ticari ve kültürel alanlarda ilişkilerinin gelişmesine zemin yaranmış ve İngiltere hükümeti ilişki düzeyini artırmayı düşünüyor” dedi.

Hammond “İran İslam Cumhuriyeti, Nükleer Müzakereler boyunca uygun adımlar atarak dünya kamuoyunun Tahran’ın dünya ülkeleriyle ilişkilerini iyileştirmek için kararlı olduğu kanaatine varmasına neden oldu. Biz İran’ın Nükleer Anlaşma çerçevesinde verdiği sözleri tutmasını umuyoruz ve kendimiz de taahhütlerimizi yerine getireceğiz” diye ekledi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Hammond, iki ülkenin parlamentolarının özellikle IŞİD’ın tekfirci terörizmi ve uyuşturucu kaçakçılığı ile mücadele konusunda işbirlik yapmak için gereken potansiyele sahip olduğuna işaret ederek, İran ile İngiltere milletvekillerinin bu hususta daha çok çaba sarfetmelerini istedi. Hammond ayrıca İran ile dünya güçlerinin krizlerle kaynayan Ortadoğu’da istikrar ve huzuru sağlamak için işbirliğinin altını çizerek “Ortadoğu’nun istikrar ve huzuru, dünya barış ve huzurunun temelidir” ifadesini kullandı.

İran İslam Cumhuriyeti İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani de bu görüşmede, İngiltere hükümetinin İran ile ilişkilerinde yeni bir dönemin başlamasını istemesini olumlu bir girişim olarak gördüğünü ve İngiltere’nin yeni yaklaşımının karşılıklı menfaatler çerçevesinde İran halkının bu ülkeye karşın olumsuz zihinyetinin de değişmesine neden olabileceğini dile getirdi.

İslami Şura Meclisi Başkanı Laricani, bazı Batı ülkelerinin terör ve uyuşturucu ticareti ile mücadele, insan hakları ve başka ülkeleri işgal etmek gibi önemli konulardaki tutumunu eleştirerek “Terör ile mücadele meselesi yapay olmamalı ve tekfirci terörizmi ortaya çıkarıp silahlandıranlar, kendi yanlış politikalarının hesabını vermeliler” diye belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.