HaberlerIrakİranOrtadoğu

Laricani: İran-Irak birbirinin stratejik ortağıdır

İran İslami Şura Meclis Başkanı Ali Laricani, İran ve Irak’ın birbirinin stratejik ortak ve müttefiği olduğunu bildirdi.

Dün Tahran’da Irak başbakanı Ulusal Güvenlik Danışmanı Falih Fayyad’ı kabulünde konuşan İran İslami Şura Meclis Başkanı Ali Laricani, Tahran-Bağdat işbirliğinin çok geniş boyutlu olduğunu bildirerek, Iraklı yetkililerden İran ile ilişkileri her açıdan ele alarak değerlendirmelerini ve dikkate almalarını istedi.

Laricani, komşu ülkelerinin birbirlerine karşı iyimser olmaları gerektiğini bildirerek bölge ülkeleri arasındaki anlaşmazlıkların böyle bir ortamda daha kolay çözümlenebileceğini bildirdi.

Irak başbakanı Ulusal Güvenlik Danışmanı Falih Fayyad da bu görüşmede, Irak’ın son siyasi ve güvenlik durumu ile ilgili bir rapor sunarak, Irak halkı ve devletine geniş destek veren İran İslam cumhuriyetine takdir ve şükranlarını dile getirdi.

Irak başbakanı Ulusal Güvenlik Danışmanı Falih Fayyad ayrıca Irak’ın gelecek hükümetine de temasla gelecek hükümetin kurulmasının büyük önem taşıdığını bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2022 (18) içerik yüklenmiştir.