HaberlerİranOrtadoğu

Laricani: İran ve Pakistan arasında işbirliği için iyi fırsatlar var

İran İslami Şura Meclisi başkanı Ali Laricani, Pakistan ile her alanda işbirliklerin geliştirilmesi için yürürlükte ciddi olarak çaba gösterilmesi gerektiğini belirterek, iki ülke arasında işbirliği açısından yeni fırsatların oluştuğunu söyledi.

İran meclis başkanı Laricani, İran’ın Pakistan’daki büyükelçiliğinde personelle görüşmesinde yaptığı açıklamada, iki ülke ilişkilerinin zaman zaman inişli çıkışlı süreç izlediğini belirterek, ‘buna rağmen İran ve Pakistan ilişkileri her zaman kardeşçe ve dostça olmuştur’ dedi.

Laricani, iki ülkenin tarihi ve kültürel olarak çok sayıda ortak noktalarının olduğunu belirterek, bunları, ikili ilişkilerin gelişmesinde önemli bir unsur olarak niteledi ve ”iki ülke arasındaki yeni fırsatlardan, ikili ilişkilerin daha da gelişmesi için istifade edilmesi gerekir” dedi.

İran meclis başkanı, İran doğal gazını Pakistan’a taşıyacak olan gaz boru hattı projesinin uygulanmasını, iki ülke arasında iktisadi alanda ilişkilerin gelişmesi için yeni fırsatlar olarak nitelerken, ”iki ülkenin iktisadi bağlılıkları ve komşuluğa dayalı ilişkileri, komşular arasında ilişkilerin geliştirilmesini kaçınılmaz kılmıştır’ dedi.

Laricani, ‘terörizmle mücadele sorunları ve bölgesel işbirliğinin rolü’ başlıklı konferansa katılmak için Pakistan’a gitmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2021 (28) içerik yüklenmiştir.