AsyaHaberlerİranOrtadoğu

Laricani: İran ve Pakistan dirayetle teröristlerin yarattığı sorunlar karşısında direndi

İslam İşbirliği Teşkilatı Meclis Başkanları toplantısı için Tahran’da bulunan Pakistan Meclis Başkanı Ayaz Sadık ile görüşen Laricani, İran ve Pakistan’ın dost ve komşu ülkeler olduğunu söyledi.

Amerika ve İsrail’in bölgedeki tahriklerinin arttığını ifade eden Laricani, ‘’Amerika ve Siyonist rejim bölgenin istikrara kavuşmasını istemiyorlar ve bundan dolayı İslam ülkelerin bu tahrikler karşısındaki tutumu şeffaf ve sağlam olmalıdır’’ dedi.

Ayaz da ülkesinin İran’a verdiği önemi ve İran’ın bölgedeki rolünün önemine işaretle, ‘’İslam ülkeleri birlik olmalılar ve düşmanlar karşısında tutum sergilemeliler zira düşmanlar İslam ülkelerine nüfuz ederek ihtilaf yaratmak istiyorlar’’ dedi.

Ülkesinin İran ile ekonomik ve ticari ilişkilerini geliştirmek istediğini ifade eden Sadık, bunun gerçekleşmesi için bankacılık engellerini kaldıracağını söyledi.

İİT üyesi ülkelerin 13.Meclisler Arası Konferansın 20. Genel Komitesi dün 44 İslam ülkesinin Meclis Başkanları, Başkan Yardımcıları ve Parlamento Heyetlerinin katılımıyla Tahran’da başladı. Dün ayrıca 7. Kadınlar Parlamentosu ve Afrika-Asya istişare toplantıları da yapıldı.

Konferans Cumartesi gününden itibaren Tahran’da yapılmaktadır. Konferansın birinci ve ikinci günlerinde çeşitli komitelerin toplantıları düzenlendi.

Düzenlenen komiteler arasında Filistin daimi Komitesi, Arap Gurubu İstişare Gurubu Komitesi, Siyasi ve Dış İlişkiler Komitesi, İnsan Hakları Uzmanlık Komitesi, Aile ve Kadınlar Komitesi, Hukuki ve Kültürel Komite, Medeniyetler ve Mezhepler diyalog Komitesi vardı.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.