AsyaHaberlerİranOrtadoğu

Laricani: İran ve Rusya, ticari ilişkilerini geliştirmek için iyi düşüncelere sahiptir

İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani bugün Tahran’da Rusya Duması Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Leonid Slutsky ile biraraya geldi. Görüşmede Laricani, Tahran ile Moskova’nın artan ticari ilişkilerine işaretle, iki ülkenin ekonomik münasebetlerin geliştirilmesi için iyi düşüncelere sahip olduğunu vurguladı.

İran ile Rusya’nın bankacılık münasebetlerinin geliştirilmesi zaruretine vurgu yapan Laricani sözlerinin devamında ABD’nin nükleer anlaşmanın uygulanmasına engelleme çabalarına işaretle, Rusya’nın nükleer anlaşma konusundaki rolünün iyi olduğunu bu bağlamda Tahran ile Moskova arasında yararlı ve sürekli istişarelerin yürütüldüğünü vurguladı.

İslami Şura Meclisi Başkanı ayrıca, Suriye krizinin çetrefilliğine temasla, İran ve Rusya’nın işbirliğiyle bu krizin çözülebileceğini belirtti.

Rusya Dış İlişkiler Komitesi Başkanı da görüşmede İran ve Rusya’nın jeopolitik konumlarının iki ülkenin daha yakın ilişki kurmalarını gerektirdiğini ifade ederek, iki ülkenin petrol, doğalgaz ve demiryolu gibi muhtelif alanlardaki ikili projeleri bir an evvel hızlandırmaları gerektiğini söyledi.

Rus yetkili ayrıca İran ve Rusya’nın Suriye ile ilgili stratejik işbirliğine işaretle, Rusya’nın İran’ın bölgedeki rolünü güvenlik ve istikrar tesisi doğrultusunda gördüğünü belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Haziran 2024 (4) içerik yüklenmiştir.