AsyaHaberlerİranOrtadoğu

Laricani: İran ve Türkmenistan kültürel ilişkileri tarihi köke sahip

İran İslami Şura Meclisi başkanı Ali Laricani, İran ve Türkmenistan’ın tarihi kültürel ortaklıkları ve köklü ilişkilere sahip olduğunu belirterek iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesini istedi.

İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamento Birliği (İSİPAB) 13. Konferansı’na katılmak üzere Tahran’a gelen Türkmenistan meclis başkanı Akça Nurbediyeva ile görüşen Laricani, iki ülkenin ilerlemesinin iki ülkenin yararına olduğunu belirterek, İran ve Türkmenistan’ın potansiyellerini ülkelerinin gelişmesi için en iyi şekilde değerlendirmeleri gerektiğini söyledi.

İran meclis başkanı, İranlı işadamları ve sanayicilerinin çeşitli alanlarda Türkmen işadamları ve sanayicileriyle işbirliği yapabileceklerini ve çeşitli projelerde ortak olabileceklerini belirtti.

Türkmenistan meclis başkanı da, sözkonusu görüşmede, iki ülke ilişkilerinin gelişmesi gereğine vurgu yaparak, ülkesinin İran ile iktisadi ve kültürel alanda işbirliğine sıcak baktığını söyledi.

İran meclis başkanı, ayrıca Tacikistan meclis başkan vekili Abdul Cebbar Azizi ile de görüşmesinde, iki ülkeyi tehdit eden ortak konulara da temasla, terörizm ve uyuşturucu maddenin iki ülkenin en önemli tehdit konuları olduğunu belirterek iki ülkenin bu konularda işbirliğinin zaruri olduğunu söyledi.

Abdul Cebbar Azizi, İran ve Tacikistan’ı dost ve kardeş olarak nitelerken, ülkesinin İran’la her alanda ilişkileri ve işbirliğini arttırmak istediğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.