HaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

Laricani: Misilleme kararıyla ABD’yi hayal kırıklığına uğratacağız

İran Meclis Başkanı Ali Laricani, ABD’nin nükleer anlaşmanın metni ve ruhuna uygun davranmadığını belirterek, “Alınacak güçlü tedbirlerle ABD’nin amaçlarına ulaşmasını engelleyeceğiz” dedi.

İran Meclis Başkanı Ali Laricani, Kum kentinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Laricani, Tahran’da gerçekleştirilen Nükleer Anlaşmayı Denetleme Heyeti Toplantısı’yla ilgili olarak, bu toplantıda ABD’nin son günlerde İran’a karşı aldığı yaptırım kararının detaylı bir şekilde ele alındığını ifade etti.

“ABD’nin bu girişimleri hem diplomatik yollardan takip edilmeli hem de Nükleer Anlaşma Ortak Komisyonu’na şikayet tutanağı sunmalıyız. Viyana’da ilgili komisyon tarafındnan yayınlanan bildiride ABD’nin nükleer anlaşmayı ihlal ettiği net olarak belirtilmiş ve bazı taraflar bile Amerika’nın ihlallerini teyit etmiştir” diyen Laricani, bu konuların ileride bakanlar düzeyinde yapılacak oturumda masaya yatırılması gerektiğini vurguladı.

Laricani, söz konusu toplantıda İran Yüksek Ulusal Güvenlik Konseyi tarafından da ABD’ye karşı misillemeyle ilgili hazırlanan yasa tasarısının üzerinde durulduğunu aktararak, “Öngörüler bunun önümüzdeki Salı veya Çarşamba gününde meclisin gündemine getirileceği yönündedir” ifadesini kullandı.

Trump’ın G20 zirvesinde diğer ülkelerin liderlerinden İran’la işbirliği yapmamalarını istemesinin nükleer anlaşmanın menti ve ruhuna uygun olmadığını kaydeden Laricani, “Alınacak güçlü tedbirlerle ABD’nin amaçlarına ulaşmasını engellemeliyiz” açıklamasını yaptı.

İran Meclis Başkanı, sözlerini şöyle tamamladı: Şüphesiz ABD’liler nükleer anlaşmanın tamamen yürürlüğe girmesini önlemeye çalışıyor. Belki de yeni yaptırımlarla kara propaganda yaparak İran’a yönelik artan yabancı yatırım sürecini kötü yönde etkilemek istiyorlardır.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Mart 2024 (22) içerik yüklenmiştir.