HaberlerİranOrtadoğu

Laricani: Siyonist rejim, bölgeyi siyasi kargaşaya sürüklemek istiyor

İslami Şura Meclisi Başkanı, Siyonist rejiminin bölgeyi siyasi kargaşaya sürüklemeye çalıştığını belirterek, İslam ülkelerinin birlik ve beraberlik içinde buna engel olmaları gerektiğini kaydetti.

İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamento Birliği Filistin Komitesi’nin Tahran’da düzenlediği olağanüstü toplantısına katılan İran İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani yaptığı açıklamada, ABD’nin büyükelçiliğini Tel-Aviv’den Kudüs’e taşıma çabalarına işaretle, İslam ülkelerinin şimdiki durumda üzerlerine önemli bir görev düştüğünü belirterek, Filistin halkına destek vermeleri gerektiğini kaydetti.

Laricani sözlerine şunları da ekledi: Siyonistlerle ABD’liler bölge sakinlerinin doğal isteklerinden Müslüman ülkeleri karıştırmak için faydalanmak istiyor. Onlar bu yolu, Irak, Suriye, Tunus, Mısır, Libya ve bazı diğer ülkelerde takip etmeye çalıştılar ki Suriye konusunda bu olaylar 6 senedir devam etmektedir. Suriye krizinin başlarında ABD, muhalif örgütlerin bu ülkenin halkından oluştuğunu iddia ediyordu; bu doğru olsa bile sözü geçen hareketlilikler neden Irak’a sürüklendi?

Amerika’nın Kudüs’ü Siyonist Rejim’in başkenti olarak tanıma kararı vasıtasıyla Filistin’in kimliğini değiştirip Müslümanlar tarafından unutulmasını sağlamaya çalıştığını bildiren İran Meclis Başkanı, “ABD, Müslüman ülkelerin yüzleştiği ortamı bizzat Filisitin’den vaz geçmelerine neden olacak şekilde değiştirmek istiyor; bu girişim ise yeni bir projenin başlangıcıdır. Böylece hepimizin sorumlu olduğunu unutmamalıyız” şeklinde konuştu.

Laricani, İslam dünyasının pratik uygulamalarda bulunmaması halinde, gelecek yıllar boyunca pişman olacağını kaydederek şöyle dedi: Böylesi toplantılar gayet umut vericidir; parlamentolar milletler arasında büyük bir güce sahiptir ve ben de bu oturumlarda düzgün kararlar alınmasını ümit ediyorum.

İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamento Birliği Filistin Komitesi Olağanüstü Toplantısına 11 ülke temsilcileri katıldı.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Eylül 2021 (14) içerik yüklenmiştir.