İslami Davet

Laricani: Terörizmin çözümü için uluslararası işbirliğine ihtiyaç var

17 Eylül 2017 16:01

İran İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani, terörizm meselesinin çözümü için uluslararası işbirliğinin gerektiğini vurguladı.

İslami Şura Meclisi Başkan Ali Laricani ile Belçika Meclisi Başkanı Siegfried Bracke bugün Tahran’da ikili görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlediler.

Laricani, Bracke ile yaptığı görüşmesinin çok olumlu atmosferde gerçekleştiğini belirterek, “Bugün, İran’ın 6. Kalkınma Planı’nda diğer ülkeler için yatırım fırsatları sağlayan altı stratejik bölümünü konuştuk ve Belçikalı yetkililerin dikkatini çektiğinden dolayı sevindim” dedi.

Görüşmede bölgede yaşanan krizlerin de ele alındığını açıklayan Laricani, “Terörizm meselesi iki ülkeyi yakından ilgilendiren endişe verici bir konudur. Bunu çözmek için uluslararası işbirliği lazım” ifadesini kullandı.

Ali Laricani sözlerini şöyle tamamladı: Görüşmede Myanmar hükümetinin Müslümanlara karşı uyguladığı insanlık dışı cinayetler masaya yatırılırken Yemen krizi konusunda fikir alışverişinde bulunduk. Umarım Belçika Parlamento Başkanı’nın Tahran ziyareti, iki ülkenin parlamenter, ticari ve ekonomik ilişkilerinin geliştirilmesi yönünde yararlı olur.

Belçika Meclisi Başkanı da basın toplantısında, Avrupa’nın ABD’nin bütün politikalarını kabul etmediğini belirterek, AB’nin İran Ofisi’nin yakından açılacağını söyledi.

İran ile işbirliğinin geliştirilmesini sıcak karşılayan Bracke, iki ülke arasında bankacılık işbirliği önündeki engellerin kaldırılmasına vurgu yaptı.

Yukarı Çık