HaberlerİranOrtadoğu

Laricani, Türkmenistan Meclis Başkanı ile görüştü

Türkmen meslektaşı ile görüşen İran İslam Cumhuriyeti İslami Şura Meclis Başkanı, Türkmenistan doğalgazının Avrupa’ya taşınmasında İran’ın işbirliği yapmaya hazır olduğunu söyledi.

Üst düzey bir heyetin başkanlığında Cumartesi sabahı Tahran’a gelen Türkmenistan Meclis Başkanı Başkanı Akca Nurberdiyeva, İslami Şura Meclis Başkanı Dr. Ali Laricani ile bir araya gelerek görüş alışverişinde bulundu.

Görüşme başında İran ve Türkmenistan arasındaki iyi ilişkilerine işaret eden Dr. Ali Laricani, iki ülke meclislerinin işbirliği çok önemli olduğunu söylemekle, bu işbirliğin ekonomik, ticaret ve politika alanlardaki münasibetlerin gelişmesine neden olacağını belirtti.

Sanayi, teknoloji ve petrol sanayi alanlardaki İran’ın elde ettiği başarılara işaret eden Dr. Ali Laricani, İran’lı şirketlerin Türkmenistan’a teknik-mühendislik hizmetler sunmaları iki ülkenin sanayi ve ekonomik alanlardaki işbirliğinde yeni bir sayfa açacağını söyledi.

İran İslam Cumhuriyeti İslami Şura Meclis Başkanı, Türkmenistan doğalgazının Avrupa’ya taşınmasında İran’ın işbirliği yapmaya hazır olduğunu açıkladı.

Konuşmasının diğer bölümünde Afganistan ve Irak’taki duruma, ayrıca, uyuşturucu madde kaçakçılığı ve terörizmle mücadele gibi konulara işaret eden İslami Şura Meclis Başkanı, iki ülke meclisleri arasındaki işbirliğin bölgesel işbirliğin geliştirilmesine neden olacağını ifade etti.

Türkmenistan Meclis Başkanı Akca Nurberdiyeva ise bu görüşmede İran ve Türkmenistan arasındaki derin tarihi, dini ve kültürel ilişkilerine işaretle, ülkesinin İran ile ilişkilerini geliştirmekte azimli olduğunu vurguladı.

Akca Nurberdiyeva, enerji ve turizm gibi pek çok alanda iki ülkenin işbirliği güçlendirilebileceğini ifade ederek, İran İslam Cumhuriyeti’nin sanayi-teknoloji alanlardan elde ettiği getirilerin iki ülkenin bu alanlardaki ilişkilerin geliştirilmesine yardımcı olacağını kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (20) içerik yüklenmiştir.