HaberlerİranOrtadoğu

Laricani, Umman dışişleri bakanının kabul etti

İslami şura meclisi başkanı Ali Laricani, Tahran’da temaslarda bulunan Umman dışişleri bakanı ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Bu kabul de, uluslar arası ve bölgesel sorunlarda Umman’ın takındığı tavırlardan dolayı teşekkür eden İslami şura meclisi başkanı Ali Laricani, Umman’ın iyi biri kardeş, yakın bir komşu ülke olarak gördüklerini belirterek, uluslar arası ve bölgesel konularda izlediği siyasetlerin mantıklı ve insaflı olduğunu söyledi.

İslami şura meclisi başkanı Ali Laricani, açıklamasında, Filistin sorunun İslam dünyasının önemli bir meselesi olduğunu hatırlatarak, “geçen yıllarda yaşanan tecrübeler, Siyonist rejimin yayılmacı ve saldırgan siyasetleri karşısında Filistin halkının direnişten başka bir yolu olmadığı görülmüştür” diye konuştu.

Konuk Umman dışişleri bakanı Yusuf bin Alevi de bu görüşmede, İran İslam cumhuriyetinin, bölge’de etkili ve nüfuzlu bir ülke olduğunu hatırlatarak, “İran bölge barışı ve huzuru için yapıcı adımlar atmaktadır. Umman olarak biz de, İran ile her sahada işbirliğini geliştirilmesinin önemli olduğuna inanmaktayız” dedi.

Umman dışişleri bakanı Yusuf bin Alevi konuşmasında ayrıca, Filistin meselesine işaretle ” Siyonist rejim ile Araplar ve Filistinliler arasındaki sorunun çözümü konusunda yürütülen bütün çabalar çıkmaza girmiştir. Siyonist rejimin, yayılmacı siyasetleri, bağımsız Filistin devletinin kurulmasını mümkün kılmıyor” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (20) içerik yüklenmiştir.