HaberlerİranLübnanOrtadoğu

Laricani ve Emil Lahud görüştüler

İran İslam Cumuriyeti İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani ve eski Lübnan Cumhurbaşkanı Emil Lehud, Tahran’da bir araya geldi.

Laricani bu görüşmede, 33 günlük İsrail saldırıları ardından Lübnanlı liderlerin birlik ve dayanışma içine girdiğini, Lübnan’ın 33 günlük direnişinin Siyonist rejimin sorunlarını artırdığını ve Lübnan halkı arasında birlik ve dayanışmayı güçlendirdiğini söyledi.

Laricani, Lübnan direnişinin sonunda Ortadoğu’da halkların çıkarına yeni bir ortam geliştiğini ve Lübnan’ın bölgenin önemli bir oyuncusu haline geldiğini, Lübnan meclis seçimlerinin bu ülkede istikrara daha da katkı yapmasını beklediklerini söyledi.

Lehud da İran’ın Lübnan halkının birlik ve dayanışması, 33 günlük direniş için yaptıklarına teşekkür ederek, tüm dünyanın İsrail’in en gelişmiş silahlara sahip olduğunu bildiğini buna rağmen Lübnan direnişi karşısında yenilgi aldığını belirtti.

Lehud, Lübnan’da siyasi gerginliğin yatışmasından memnun olduklarını, hükümetin kurulması ve cumhurbaşkanlığının seçilmesine de en büyük katkının 33 günlük İsrail saldırılarına karşı Lübnan direnişi olduğunu, Lübnan halkının düşmanlarının oyunlarını bozduğunu belirtti.

Lehud, yapılacak meclis seçimlerinin Lübnan’ın en önemli gelişmesi olduğunu ve bu seçimlerin de en iyi şekilde gerçekleşmesini umduklarını vurguladı.

Lehud görüşmenin sonunda Laricani’yi Lübnan’a davet etti ve Laricani de en yakın zamanda Lübnan’a geleceğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.