HaberlerİranOrtadoğuTürkiye

Laricani Yıldırım’la görüştü:Amerika’nın davranışı uluslararası düzensizliğe sebep olmaktadır

İran İslami Şura Meclis Başkanı Ali Laricani, bölge ülkeleri arasında ekonomik ve güvenlik işbirliğinin artması gerektiğini belirterek, bölge ülkeleri meselelerinin siyasi yollarla çözülebileceğini söyledi.

2. Türkiye, İran, Pakistan, Rusya, Çin ve Afganistan Parlamento Başkanları Toplantısına katılmak için Tahran’a gelen Türkiye Meclis Başkanı Binali Yıldırım ile görüşen Laricani, Yıldırım’a APA toplantısına ev sahipliğinden dolayı teşekkür ederek, toplantı esnasında verimli görüşmeleri olduğunu söyledi.

Bölgede güvenliğin sağlanması için işbirliğinin arttığını ifade eden Laricani, Amerika’nın davranışlarının uluslararası alanda düzensizlik yarattığını ve uluslararası düzenin yıkılmak üzere olduğunu söyledi.

Amerika’nın sergilediği davranışların etkilerinden birinin bölgede işbirliğinin artması olduğunu ifade eden Laricani, bu davranışların birçok bölge ülkesinin Amerika’dan uzaklaşmasına sebebiyet verdiğini ve bunun da olumlu bir gelişme olduğunu söyledi.

Astana oturumuna değinen Laricani, Astana oturumlarının bölgedeki birkaç ülke arasında gerçekleşen olumlu olaylardan olduğunu ve ülkelerin günümüzde konuların askeri değil siyasi yönden çözmesi yönündeki görüşlerinin ağırlık kazandığını söyledi.

Yıldırım da önce Çabehar’daki terörist saldırıyı kınarken, iki ülke arasında son zamanlarda iyi işbirliği şekillendiğini ve özellikle terörizmle ilgili birçok konunun kontrol altına alındığını söyledi.

Amerika’nın son zamanlarda aldığı kararların barışın sağlanmasında negatif etkisi olduğunu ifade eden Yıldırım, Amerika’nın üzerinde uzun zaman çalışılan anlaşmalardan bile bir gecede kolaylıkla çıktığını ve dünyada kargaşa yarattığını söyledi.

Türkiye’nin bu gibi davranışlara karşı olduğunu ifade eden Yıldırım, bu yanlış kararlardan ilk başta bizim ülkelerin etkilendiğini fakat bu davranışlardan dolayı AB’nin bile Amerika ile işbirliği yapmadığını söyledi.

Ülkelerin Milli Paraları ile ticaret yapmaları gereğine vurgu yapan Yıldırım, ‘’Doları kullanmak ülkeler aleyhine bir tehditti ve bugün doları devreden çıkararak ticari ilişkilerin gelişmesi yönünde adım atıyoruz. ‘’ dedi.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 04 Ağustos 2020 (20) içerik yüklenmiştir.