HaberlerİranOrtadoğu

Laricani’den UAEK’ya eleştiri

İslami Şura Meclis Başkanı Ali Laricani, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumunu (UAEK) ülkelere nükleer bilim transferi konusunda yükümlü olduğu halde faaliyetlerini tam yerine getirmediği için eleştirdi.

Beş günlük ziyaret için Japonya’ya giden İslami Şura Meclisi Başkanı Dr. Ali Laricani, bu sabah Çarşamba Japonya Temsilciler Başkanı Takahiro Yokomichi ile bir araya gelerek görüş alışverişinde bulundu.

İslami Şura Meclisi Başkanı, İran’ın barışçıl nükleer programları hususunda açıklamada bulunarak, İran’ın nükleer çalışmalarına yönelik batının çifte standart yaklaşımnlarını eleştirdi.

Laricani, kendisinin en büyük silah fabrikalarına sahip olan ABD’nin sultacılık davranışına tepki göstermekle, İran’ın kimyasal silahların kurbanı olduğunu açıkladı.

Laricani, İran ve Japonya’nın zengin tarih ve kültürlerine temas eden Laricani, Tahran ve Tokyo arsındaki ilişkilerin geliştirilmesinin iki millet ve bölgenin menfaatine olduğunu açıkladı.

Laricani, İran ve Japonya’nın bölgede etkisi olan iki ülke olduklarını da söyleyerek, İran’ın, Japonya ile ilişkilerine saygı duyduğun belirtti.

Japonya Temsilciler Meclis Başkanı Yokomichi ise bu görüşmede iki ülkenin dostane ilişkilerine işaretle, ABD tarafından Nakazaki ve Hiroşima’ya yapılan nükleer saldırı sonucunda binlerce kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatarak, ABD’nin bu cinayetinden hala Nakazaki ve Hiroşima’da 200 bin insanın acı çektiğini söyledi.

Bu görüşemede iki ülke arasındaki ilişkilerin yanısıra Afganistan’da işbirliği ve Asya ülkeleri arasında yakınlaşma gibi konular ele alındı.

İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani bu görüşmede Jaonya Temsilciler Meclisi Başkanı’nı İran’a davet etti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.